sesednizkola

Kdo je urozeny?

No nejak vic rozepsat.

Nejlepší odpověď
annas

1. urozený " (ve feudální společnosti a jejím doznívání) ze vznešeného, zprav. šlechtického rodu pocházející, mající vznešený, šlechtický původ.
" Tamo sedí pohromadě urozené panstvo, naproti velebné duchovenstvo, vedle šlechty úřadnictvo a tak dále" – Jakub Arbes
„Čím je kdo urozenější, tím má více předkův“. J. Karásek ze Lvovic

2. oslovení šlechtice
"Uj, pane Lomikare; ešče nejsme tvoji robotníci! Hele, ešče něco na tebe máme, hurozený pane!! A. Jirásek

3. Knižně – přeneseně – . šlechetný, ušlechtilý. .
„Jediný syn, urozený a krásný mládenec, se utopi“. A. Jirásek

4.Zastarale – . narozený, rodilý.Od slovesa uroditi, dříve naroditi se, zroditi se.
" Paní Josefa Šlesingerova, urozená Jelenova". Tomsa.

Podle Příručního slovníku jazyka českého

Příslušnost ke skupině šlechty vychází z několika zdrojů:

  • rodového principu, je zpravidla založena manželským původem po šlechtickém otci.
  • povýšení do šlechtického stavu panovníkem.
  • automatické šlechtictví, dané jako jeden z požitků některých vysokých úřadů, např. bratry papežů a jejich patrilineární potomky na základě buly Urbem Romam papeže Benedikta XIV. z roku 1746 atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0lechta

Jak vznikala,l šlechta je známé z dějepisu..

Další odpovědi
Dale Cooper

„Urozeny“ je pojem, ktery se pouzival driv pro nekoho z „urozeneho“ rodu. Vetsinou se tak tituloval clen aristokracie nebo slechty. V podstate se jedna o oznaceni nekoho kdo je vyznamny ne proto co sam dokazal, ale z jake rodiny pochazi.

marci1

Šlechtic, aristokrat.

talka

Ale kde je jejich prapůvod? Jak vznikly? Samozvanci, volbou, zásluhami, …?

Agneta

Vznikli maličkou výhodičkou ve vývoji, ať už intelektem, majetkem, zásluhou – asi jako dnešní miliardáři, kteří se narodili v socialistické bídě:DD