Ondrej01

Kdo je to tzv. celfótr?

zdroj: kniha Náš dědek Josef, teď ale nemyslím postavu, ale jestli to slovo něco znamená? Děkuji.

Nejlepší odpověď
brillant

Celfotr (celfótr, modlič, předříkávač) je označení osoby, která v průběhu procesí vede modlitby a zpěv; označuje také člověka, který při bdění u mrtvého, loučení se zemřelým v domě a cestou na místo loučení se zemřelým za obec vede modlitby, zpěv; může být použit také pro označení osoby, která se za obec loučí se zemřelým. V regionu Jemnicka je nejzaužívanější označení celfotr, obyvatelé přesto znají i pojmenování modlič, méně již předříkávač. Pojmenování jsou považována za synonymní.

Zdroj: is.muni.cz/th/10953­6/ff_m/TEXT_pra­ce.doc

Další odpovědi
Drap

Je to myslím pouze přezdívka z této knihy a stejnojmenného fil­mu.