Dmitrij

Kdo je to Třikrátzjel?

Z Čapkovy povídky: „Je pro ně mukou, že věci, kterých budou užívat, se rodí pomalu, lomozně a chaoticky; a kdyby k nim přišel sám Třikrátzjel a nabídl se jim, že vše kolem nich postaví a zařídí jediným mávnutím svého ďábelského ohonu, upíší-li mu za to svou duši, obávám se, že by to bez rozmýšlení učinili.“
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Také přesně pojmenování ďábla nevím. Ale uvažuji. V době Čapkově exitovalo sloveso zjet – zcestovat, projet celou zemi křížem krážem.

Pojmenování ďábla by šlo vyjádřil metaforicky – dábel, který třikrát projel celou zem…aby získal duše …

Další odpovědi
quentos

ze souvislosti zřejmě eufemizmus pro Ďábla či Satana; ovšem jak na něj přišel, těžko říci.