HerbiG

Kdo je to Dublér / Dablér ?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo dabler může mít více významů.

Dabler (optika) – technický termín pro část užívanou v dalekohledu
Dabler (mytologická postava) – postava z keltské mytologie
Dabler (fiktivní postava) – fiktivní postava z počítačové hry Baldur's Gate II
Dabler (bůh) – ochranný bůh na Srí Lance, jeho posvátným zvířetem je slon
dabler (sport) – označení tréninkové basketbalové metody
dabler (kinematografie) – postava nahrazující originál, používáno ve filmové terminologii ( např. český herec dabuje – namluví česky postavu z anglického filmu).
Doplňuji:
U posledního významu slova dabler (kinematografie) neplatí dodatek v závorce.
Moc se omlouvám.
Quentosi, děkuji.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Da­bler

Další odpovědi
quentos

trochu to musím poopravit – česká Wikipedie koukám někdy pěkně kecá. Ten dodatek v závorce u poslední z definic je nesmysl – dablér pochází ze slova DOUBLE (dvojitý), zatímco dabovat ze slovesa DUB – opatřit titulky. Až na tu závorku jsou jinak definice v pořádku. (Možná šlo jen o překlep – místo dabuje chtěli říci dabluje. Bohužel je to ale překlep docela zásadní, měnící úplně celý smysl…)

FOG

Ale Quentosi,kdyz nekdo nadabuje,tak to znamena,ze mluvi trena cesky ty anglicke lajny,takze si myslim,ze Wikipedia moc nekecala.
Dubler znamena ,kdyz nekdo zaskakuje za herce,treba kaskader v nebezpecnych akcich nebo treba i za herce ,ktery se treba nechce svlaknout,tak nahraji nekoho jineho a pak to sikovne sestrihaji.

ReHu

Hoši, nejsem si zcela jistá, ale myslím, že je rozdí mezi dablérem a dabérem. Stejně jako FOG.
Dablér může zaskakovat herce v rizikových záběrech a dabér dabuje např. z angličtiny do češtiny.
Pokud se pletu, prosím, opravte mě.

anonym

Při posledním významu jsem vynechala kousek textu. Správně patří:
dablér (kinematografie) – postava nahrazující originál, používáno ve filmové terminologii (na rozdíl od dabéra – např. český herec dabuje – namluví česky postavu z anglického originálu).