BEAES

Kdo je to blázen? Jak slovo vzniklo, co znamená?

Nejlepší odpověď
rynek878

blázen. všeslovanské, ale podle etymologického slovníku nejasné. Podle mě by mohla dávat smysl spojení obou předchozích slov: bláhový + blažený, ve významu Ježíšova „blahoslavení chudí duchem“.

Zdroj: http://ografo­logii.blogspot­.com/2008/12/e­tymologie-psychologie.html

Další odpovědi
annas

Ještě k původu slova.
Kořen slova “blázen” je od latiny follis, které znamená “pytel větru” nebo že někdo či něco je naplněno vzduchem.

Jinak v Tarotu, “blázen” karta Majora Arcana (karta 0).
Také se slovo blázen stalo synonymem slova dvorní šašek.

Víc povídání na:

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:1CA­UlBxwc0oJ:dvor­ni-sasek.navajo.cz/+p%C5%AF­vod+slova+bl%C3%A1z­en&cd=35&hl=cs&ct=clnk&g­l=cz&source=www­.google.cz

iceT

Jako blázen bývá označován člověk trpící šílenstvím (bláznovstvím, nepříčetností), tedy takový, který se neřídí obecně akceptovanými sociálními normami kultury, která jej obklopuje. V hovorové mluvě tak bývá označován jakýkoliv excentrik. Ve středověké kultuře měli blázni důležité místo.

panenka

Blázen je člověk který dělá neobvyklé věci které by nás normalní lidi nenapadly.

anonym

Člověk,který mívá nepřiměřené reakce na určitou situaci,je veden svým vlastním vztekem,někdy také nepřizpůsobí chování situaci(radost z hudby na pohřbu),nebo také lidově popínavá pokojová kytka.

Miroslavst

http://3.bp.blog­spot.com/_HU65wc­Q8ZFQ/SKNABKil­wdI/AAAAAAAABA4/G7fzdg9b­wT8/s400/bl%C3%A1zen­.jpg
tady je jeden.

anonym

Bývá tak označován jedinec,který uvažuje jinak,
než tzv. „normální lidé“
Není řeč o imbecilech,úchy­lácích,sociopa­tech -
chovancích psych. ústavů a pod.

anonym

Blazna,neni radno podcenovat-vetsinou i kdyz mu to lidi neveri-to ma v hlave srovnane,jen se lisi chovanim a treba i mluvou,sobe vlastnimu defektu.Ale jak mile ho lide takto oznaci,ze je blazen,uz mu nikdo tuto znamku nesunda,spolecnost ho nechce slyset a tak se chova ke sve povaze jeste podivneji a mozna ma sam radost,ze je z mnoha lidskych povinnosti osvobozen.Je rozdil blazna od silencu,antiso­cialu atd.

hanulka11

blázen je šílený člověk, bláznivého /potřeštěného/ chování