kees

Kdo je původcem citátu ‚progressus ad originem a regressus ad futurum‘?

Hrabal používal ten citát ve svém díle, ale neuváděl původce.

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlení slov v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-vlastne-znamenaji-symbolizuji-vyrazy

Progressus ad Futurum (vpřed do budoucnosti), Regressus ad originem (zpátky k počátku).

Hrabal citoval v Příliš hlučné samotě několik filozofů. Ale na právnické fakultě se seznámil s filozofií Lao-C , takže by to měly být myšlenky tohoto filozofa. Na konci života Hrabal tuto filozofii pochopil – život člověka začíná narození a směřuje ke smrtí a také jí život končí.

http://sylvia­wen.com/2010/02­/why-did-lao-tze-say-that/
Doplňuji:
Když se podíváte do původního odkazu, uvidíte, že jde o čínskou stránku. Kdo čínštině v Evropě rozuměl?

Misionáři, kteří oblast navštívili, seznámili Evropany poprvé s taoismem, konfuciánstvím atd. Latina byla kulturní jazyk, takže se objevily překlady v latině.

Nejstarší orientální literatura se dostala do Evopy, byla přeložena do řečtiny, latiny atd. a ovlivnila literaturu evproskou.

Citát uvádí Hrabal v různém pořadí.

Další potvrzení autorství Lao-c´. Nebojíme se smrti, které jako Hanta vyslovil Lao Tzu, že „zrození je ven a zemřít v“ ad originem je progressus ad futurum regressus"..

Další myšlenky z knihy

Proč Lao´C říká, naroditi se je vystoupiti, umříti je vejíti?“

…jak jdeš dopředu, současně se navracíš zpátky, ano, progressus ad originem je regressus ad futurum…

Ježíš jako progressus ad futurum, Lao C regressus ad originem.. Na jedné straně stojí postava mladíka (Ježíš), na druhé stařec (Lao-c').

Další odpovědi
Emefej

Hrabal autora uváděl, alespoň v anglickém vydání TOO LOUD A SOLITUDE. San Diego: Harcourt Brace Jovanovich z roku1990 je jako autor citátu Lao-C uveden.
Doplňuji:
Teď jsem to znovu prohlížel, Lao-C je jako autor citátu uveden v poznámce překladatele Michaela Henryho Heima, nikoliv autora, omlouvám se.