annas

Kdo je podle vás králem mluveného projevu? Poznáte podle hlasu herce nebo moderátora?

Když s někým telefonujete, představíte si někdy, jak vypadá, jaké má vlasy atd.? Odpovídá vaše představa skutečnosti?

Vkládám tuto otázku u příležitosti vynálezu prvního mikrofonu – Emile Berliner 4. března 1877.

Nejlepší odpověď
terry

Kdo by mohl být králem mluveného projevu, nevím, adeptů je jistě více, ale poslední dobou mám dojem, že naopak tam někteří nemají co dělat, neb se neumí vyjadřovat, mají malou slovní zasobu atd.
Nemám na mysli dabéry, ale spíše různé rádoby moderátory či některé, kteří mají svůj vlastní pořad.
Pokud chci mít svůj pořad, měla bych krom znalostí týkající se pořadu, také mít znalost mluveného slova. A to mi občas chybí.

Další odpovědi
Damiana

Já je poznat musím, je to můj job a jsem si jistá, že poznám nudné, obyčejné, průměrné, dobré, špatné a vynikající hlasy. Rozpoznám – byť jen sebemenší hlasovou a řečovou vadu, slyším odchylky, intonační chyby – mám na to naprostý sluch (vlastně jako hudební).
Paradoxně si lidi nepamatuji příliš ani podle obličeje (natož jména), ale podle hlasu ano – i když se ho snaží změnit (v čemž má mnoho dabérů velkou výhodu, pokud nemají jen jednu polohu, ale umí s hlasem pracovat).
Je pro mne fakt úplné utrpení poslouchat třeba mluvené slovo v rádiu, kde někdo má řečovou vadu nebo nevyslovuje správně, šumluje, zajíkává se apod.
Mnohdy ale lidé – a nemusí jít jen o profíky – výslovnost šíleně flákají a přitom hlas by měli i zajímavý a vůbec si neuvědomí, jakou v něm mohou mít moc. Není problém s hlasem pracovat a špatné drobnosti z něj odstranit.
Na hlas já jsem pedant! Osobně mám velmi ráda hlas Jiřího Dvořáka nebo Martina Stránského – při zpěvu Petra Muka (v mluveném projevu ale byla jeho budějovština děsná, i když barva hlasu neskutečně nádherná – ale to už je profesionální deformace, Petra jsem měla osobně velmi, velmi ráda. 🙂

iceT

Již několikrát se mi stalo,že jsem s někým mluvila po telefonu a hlas se mi zdál dost mladý a při osobním sekání jsem se nestačila divit,telefon dost zkresluje.Takže představa neodpovídá skutečnosti.
Moderátora bych asi nepoznala,ale u dabérů jsem si většinou jistá.
Třeba jsem byla vždy zvědavá na ženu,která namluvila Trinity z filmu Matrix,a pak,když jsem ji slyšela a viděla mluvit coby sestřičku z Ordinace v Růžové zahradě,která se špičkovala s postavou Zlaty Adamovské,byla jsem takříkajíc vedle sebe.
A vlastně u většiny hereckých hlasů si nemůžu vybavit tvář,jméno znám většinou z titulků,ale stejně nevím,jak vypadají.
V poslední době třeba přestávám poznávat V.Kotka,když někoho nadabuje,tak se mi zdá,že to vůbec není on.