Válek Petr

Kdo řídí tzv. Islámský stát či je „jeho mozkem“?

Nepřesná formulace
Kdo (je mozkem) řídí tzv. Islámský stát ?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo zadat otázku do Google a mohl jste mít odpověď hned.

Jinak o IS v archivu
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=isl%C3%A1msk%C­3%BD%20st%C3%A1t.
-------
Autorka Tereza Spencerová píše, že vše

"vysvětluje německý Der Spiegel, který údajně získal přístup k tajným dokumentům IS. Pokračuje autorka Tereza Spencerová

1. Dokumenty prý byly nalezeny u Hadžího Bakra, skutečným jménem Sámira abd Muhammada Chlífávího. Byl zabit loni v lednu v Sýrii a podle dokumentů ho lze považovat za hlavního strůjce taktiky IS, jejímž hlavním cílem není ani tak džihád jako takový, jako spíš detailně promyšlené vybudování zcela ahistorického chalífátu.
Organizační struktura a řetězce velení, které Bakr prosadil, jasně odkazují na struktury tajných služeb, a to včetně zvláštních oddělení pro sledování, zajišťování bezpečnosti, výslechy či zbrojní technologie, vedle nichž působí specializované odbory pro šariatské soudce a instruktory.

2. Nejvýše postavený činitel Saddámova režimu, který nebyl nikdy zajat (uvězněn a popraven), generál Izzat Ibrahím Dúrí, byl podle všeho zabit. Tvrdí to přinejmenším guvernér irácké provincie Saláhuddín, v současnosti lehce nezaměstnaný, neboť jeho provincii z valné části ovládá IS a on sám je tak v „provinčním exilu“. Dúrího život prý skončil při bojích v oblasti Tikrítu a jeho ostatky byly dopraveny na americkou ambasádu (!) do Bagdádu, která zajišťuje testy DNA. Ilegální strana Baas jeho smrt popírá.

Není zřejmé, do jaké míry se dvaasedmdesátiletý Dúrí fakticky ještě účastnil skutečných bojů, ale pro současný Bagdád je to zpráva týdne, neboť starý generál byl posledním žijícím účastníkem Saddámova vojenského puče z roku 1968. atd."

Další podrobnosti si pročtěte v odkazu.
http://www.li­terarky.cz/blo­gy/tereza-spencerova/19748-kdo-idi-islamsky-stat-a-pro

--
Upřresňuji definici, kterou jsem neuvedla celou, bylo třeba rozkliknout odkaz, proto ji vkládám celou: IS není stát v tom smyslu, protože nebyl uznaný ostatními státy. Jeho cílem je vytvoření a expanze chalífátu.

"Islámský stát je radikální džihádistická organizace původem z Iráku, která nejprve v letech 1999–2004 působila pod názvem Džamáa at-Tavhíd wa-al-Džihád (Organizace pro monoteismus a džihád), poté jako al-Káida v Iráku (2004–2006) pod vedením Abú Musa Zarkávího a po jeho smrti se následně pod vedením abú Hamza al-Muhajira přejmenovala na Islámský stát v Iráku (2006–2013). Islámský stát v Iráku od roku 2010 vedl abú Bakr Bagdádí, který v dubnu 2013 přejmenoval organizaci na Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) nebo také Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) a tím odstartoval její působení v Sýrii. Od začátku roku 2014 zahájil ISIS svoje operace i v Iráku. Tam nejprve dobyl část provincie Anbár s městy Ramádí a Fallúdža a v půlce června roku 2014 dobyl po bojích s demoralizovanou a špatně vycvičenou iráckou armádou také Mosul a Tikrít a další města na severu Iráku. Dne 29. června 2014 vyhlásil ISIS na dobytých územích států Iráku a Sýrie chalífát a změnil svůj název na Islámský stát. [31]

Vůdcem Islámského státu a zároveň chalífou je Abú Bakr al-Bagdádí, jemuž jsou bezprostředně podřízeni dva zástupci, jeden pro území v Sýrii a druhý pro Irák. [32] Abú Bakr al-Bagdádí má k dispozici kabinet s ministry, z nichž každý má jasně vymezenou roli, plat a přenesené působnosti. Finance (energetika), doprava, bezpečnost a vězenství jsou pak hlavní oblasti, které mají své ministerstva resp. ministry. Stejně tak je zřízena funkce ministra, který má na starosti péči o potřeby zahraničních bojovníků džihádu. Vedle toho je Islámský stát řízen sofistikovanou hierarchií velitelů, z nichž každý má své specifické oblasti odpovědnosti. [33] Islámský stát tak není jen islamistická teroristická skupina, ale stejně tak se jedná o politickou a vojenskou organizací.

Zároveň IS, který si nárokuje náboženskou autoritu nad všemi, především sunnitskými muslimy na světě, představuje náboženskou organizaci, jejíž ideologie je založena na kombinaci salafismu/wah­hábismu a džihádu. Pro IS pak neexistuje žádný rozdíl mezi náboženstvím a státem a realizuje přísnou interpretaci islámu a islámského práva šaría, přičemž je nechvalně proslulý násilím páchaným na obyvatelstvu, zejména jiného náboženství, než je sunnitský islám. " atd.
http://www.obra­naastrategie.cz/re­dakce/tisk.php?lan­G=cs&clanek=159558&s­lozka=158942&xs­ekce=158946&as­4uOriginalDom

Další odpovědi
Psychotic

Vůdce je Abú Bakr al-Bagdádí, jak píše annas, stačilo se zeptat Googlu.

Nemohu s ní ale souhlasit, že IS není státem. Zcela určitě se o stát jedná, neboť splňuje všechny části obecné definice státu:

  1. Má vymezené území.
  2. Má obyvatelstvo dlouhodobě žijící na tom území.
  3. To území je výhradně pod jeho kontrolou, čili má na daném území výhradní moc.

Jinými slovy, IS je státem více než třeba Vatikán nebo Tchaj-wan.

Může se nám nelíbit, že je to stát, ale popírání reality, aby se nám víc líbila, nikomu nepomůže.

orwell

Jak známo (či neznámo), v září tohoto roku zlikvidovaly ruské rakety v syrském Aleppu pracoviště řídící teroristické akce IS, o čemž nám zde naše média z pochopitelných důvodů příliš nereferovala. Byli zabiti američtí, britští, izraelští, turečtí a další vojáci, vesměs důstojníci. Nabízí se otázka, která by mohla být částečně i odpovědí na tvoji otázku. Co tam tito vojáci pohledávali, a jaká byla jejich činnost? Pro podrobnější informace klikni na níže uvedený odkaz. Vřele doporučuji.
http://www.no­varepublika.cz/2016/09/­rusko-pozabijalo-americkych-britskych.html

Nuk nuk

Orwell: V Aleppu sice probíhají těžké boje a to město nemá příliš daleko k tomu, aby bylo srovnáno se zemí. Ovšem Daeš v něm nikdy neměl zásadní postavení, baštami ISIS jsou Rakka a zatím ještě z velké části Mosul. Důvod, proč Rusko bombarduje Aleppo je, že bylo dlouho v držení protiasadovské opozice. Tu tvoří různé skupiny, z nichž ideologie některých nemá daleko k ideologii ISIS, ale ISIS to není, dokonce spolu bojují i navzájem. Turecko momentálně bojuje v podstatě na straně Ruska, takže ačkoliv se Turkům nedá moc důvěřovat a nelze předvídat, na čí stranu se kdy obrátí, je vaše tvrzení trochu postavené na hlavu. Izraelci v Aleppu vůbec nejsou. A především, v tom městě umírají hlavně civilisté.

orwell

Nechci se pouštět do hlubokých rozborů situace v Aleppu resp. v celé Sýrii a sporu s vámi. Zřejmě máte přesnější a pravdivější zprávy z těchto oblastí. Nicméně ve zdroji, který jsem uvedl v odkazu je jasně řečeno, že bylo zabito 30 izraelských důstojníků + další informace, řekl bych velice zajímavé. Vaše tvrzení, že Izraelci v Aleppu vůbec nejsou je v přímém rozporu s tvrzením Stevena Ben-Nuna z Israeli News Live, o čemž se můžete lehce přesvědčit. Já jsem tam osobně nebyl, mrtvé důstojníky nepočítal a neidentifikoval. Stavíte tedy na hlavu tvrzení ne moje, ale někoho jiného. V uvedeném zdroji je také řečeno (podotýkám, že nikoliv Rusy), kdo stojí za rozvratem Sýrie a kdo má zájem na urovnání konfliktu. Taky jsem netvrdil, že v Aleppu umírají hlavně vojáci. Je obecně známé, že ve válkách je nejvíc obětí právě z řad civilního obyvatelstva, jak píšete v poslední větě. Jinak jsem chtěl říct (ještě k otázce), že ne vždycky je „mozkem – řídicí jednotkou“ ten, kdo se za něj vydává nebo je tak mediálně označován.