annas

Kdo je mondéna, o níž zpívá Karel Gott?

…Je jaká je, trochu dítě, trochu mondéna,
nemám právě paměť na jména, tak jí říkám, lásko má…

V které oblasti se dá použít slovo mondénní?

Nejlepší odpověď
ReHu

Žena velkého světa, obdivována vlivnými muži. Francouzské mondaine znamená světový, z latinského mundus svět.

http://www.slovnik-cizich-slov.net/mondena-1284121554/

Další odpovědi
anonym

Ja. ? :-o -iv-

fcoop

Kdo je mondéna-to už bylo vysvětleno.
Ale co je ekvivalentní výraz pro muže?
Mondén – to je myslím druh holuba a mondéňák prý neexistuje.
Není to diskriminace?

hanulka11

mondéna je žena velkého světa, obdivovaná a oslavovaná vlivnými muži, kteří utrácejí velké částky, aby získali její přízeň. Pod slupkou zářící mondény se však skrývala nevyrovnaná žena, která se přes veškerou slávu často cítila sama … čteme např. v životopise Marlene Dietrichové. V její době to měli filmaři jednoduché, když chtěli ukázat mondénu, dali herečce do ruky cigaretu ve špičce nebo ji posadili za volant kabrioletu. Francouzské mondaine znamená světový, z latinského mundus svět.

Zdroj: http://klub.slov­niky.cz/slovni-radar/slovni-radar-2