misus

kdo je introvert a kdo extrovert? dík

Nejlepší odpověď
Damiana

Carl Gustav Jung položil základy dělení temperamentu v závislosti na přístupu k okolnímu světu.
Zde je jeho typologie:

Introvert
Člověk žijící především svým vnitřním životem, avšak velmi vnímavý ke svému okolí, přemýšlivý, empatický pozorovatel, rozvážný ve svém jednání a opatrný ve svých citech, sklony k mlčenlivosti v případě neexistence relevantního tématu, preferuje nepřímou komunikaci (e-maily, dopisy, SMS) před hovorem. Ve společnosti preferuje menší skupinky (méně než 5–10 osob) introvertních lidí. V případě nutnosti je po určitou dobu schopen se chovat extrovertně.

Extrovert
Člověk žijící navenek – povrchní a spontánní ⇒ snadno komunikuje a dokáže zahajovat a udržovat i hovor „o ničem“, jedná rozhodně a rychle až zbrkle, po citové stránce je velmi otevřený ale jeho city jsou taktéž povrchní a je méně vnímavý ke svému okolí. Ke spokojenosti potřebuje být v centru dění, nejlépe i pozornosti, tudíž se rád objevuje na akcích s větším množstvím lidí.
Často rozšířeným mýtem je tvrzení, že introvertní osobnost je nevšímavá vůči svému okolí a naopak extravertní velmi všímavá.
Ve skutečnosti je to však obráceně – extrovertní osobnost je sice schopna vjemy ze svého okolí vnímat ve velkém množství, ale méně intenzivně…
Důvodem vytrvalého přežívání tohoto mýtu je skutečnost, že introvertní osobnost si sice všímá mnohem více detailů, ale nechává si je pro sebe. Zároveň však vysoká kvalita vjemů způsobuje problémy s přetížením vnitřního myšlenkového procesu a pocity zmatenosti, vyčerpání.
Míra introverze též často roste s narůstajícím intelektem.

Poměr introvertů a extrovertů v populaci je přibližně 1:3.

Další odpovědi
elvan

Co psycholog, to teorie. Já bych se přiklonila k tomu, že je to o tom, kde člověk získává energii – je to totiž nejvýstižnější. Kdo získává energii tím, že je sám, je introvert, kdo se nabíjí, když je s lidmi, je extravert (extrovert je patvar). Existuje také ambivert, to je člověk, který je někde mezi (a těch je v populaci podle gaussovky 50%, čili každý druhý, proto o tom jsou takové diskuze, protože je to téměř pro každého nejasné, a zřejmě to platí i u tebe).
Z hlediska dlouhodobého určení je to trošku složitější, hodně to ovlivňuje věk (ovšem pořádné psychodiagnostické testy mají normy, které každé věkové rozpětí dělí adekvátně, na ty víc, mezi, míň a extrémy), např. v pozdním věku roste introverze, stejně tak jako v adolescenci, ale malé děti jsou obecně extravertnější.
Doplňuji:
Pokud by to někoho hoooodně zajímalo, může si počíst v knihách prof. Mikšíka (psychologie osobnosti), tam je to rozepsané, jak se na to různí psychologové dívali (třeba IP Pavlov a jeho teorie o rychlosti, síle a stabilitě reflexů), o Jungovi (na základě jehož teorie vznikla slavná MBTI typologie – velmi doporučuju, je to konkrétnější typologie než E/I, případně z toho složené temperamentové sangvinik, cholerik etc) a dalších. Každopádně to není důležité.
Podle mě je nejlepší, když má člověk rozvinuté oba póly. Pořád se řeší, jak je super, když je někdo extravert, ale to do lidí obvykle namlátily školy nebo šéfové. Introverti mají spoustu kvalit, které extraverti nemají a ani neumějí docenit. Např. přemýšlivost, trpělivost, pečlivost a mnohé další :)
(ale to samozřejmě platí i naopak, a proto říkám, co říkám)

hanulka11

extrovert se rád pohybuje mezi lidmi – přímo to vyhledává a cítí se tam jak ryba ve vodě a introvert je dá se říct jeho opakem – není rád středem pozornosti

Natt

extrovert te člověk otevřený, přátelsky a introvert je člověk uzavřený a tichý.
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/In­trovert

Sůwa

Častá otázka, tady si počti:
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=introver­t%20-%20extrovert
Prosím nebodovat, nebylo by to podle kodexu !!!

Lakeysha

ženský už hlavní lajnu popsaly, tak jenom dodám, že introverti jsou melancholici(lidé emočně labilnější) a flegmatici(emočně stabilnější), extroverti se dělí na sangviniky(emočně stabilnější) a choleriky(emočně labilnější)

http://4.bp.blog­spot.com/_ek9gFH­iRWsw/R0L1JP9L­2TI/AAAAAAAAAv­w/PYHiU-hEXEI/s400/ey­senck2G.gif

annas

Ad Súwa, ruka byla rychlejší.