verunka483

Kdo je Dalajláma ?

Kdo je Dalajláma ve spojitosti s buddhismem..? myslím tím, jestli to je jeho představitel, nebo šiřitel, .. díky.
Doplňuji:
Díky, ale to si najít umím.. Jde mi o to, jestli je to šiřitel buddhismu, nebo představitel.. Prostě spojení které by označilo, kdo to v souvislosti s buddhismem, je. ;)

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Najdi si: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Da­lajl%C3%A1ma

Další odpovědi
anonym

Dalajláma je představitelem světské moci tibetského budhismu. To ale neznamená, že současně není i jeho šiřitelem.
Verunko, srovnej si to s hlavou katolické církve – i papež je šiřitelem křesťanského (katolického) náboženství.

mojitek

…mimo jiný je to velce inteligentní a rozumný člověk.Je to jediný duchovní kterého uznávám.

led

Dalajláma (mongolské dalaj, “oceán” + tibetské láma /správne lama/, “najvyšší”, t. j. láma, ktorého učennosť a cnosť sú bezbrehé ako oceán) je mongolsko-tibetský titul pre najvyššieho prevtelenca tibetskej budhistickej školy Gelugpa, v rokoch 1642 – 1951 bol dalajláma zároveň najvyšším svetským vládcom v Tibete.
Tibeťania ho uctievajú ako prevtelenie bódhisattvu Avalókitéšvaru.
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Da­lajl%C3%A1ma

Takže nie je len svetský predstaviteľ ale aj šíriteľ budhizmu

led

ad ocko,
Dobre srovnávate s pápežom, len malá oprava:
tak isto ako Pápež je najvyšším predstaviteľom svetskej i náboženskej moci kresťanského (katolíckeho) náboženstva, aj Dalajláma je najvyšším predstaviteľom svetskej i náboženskej moci tibetského budhizmu a jeho šíriteľom.

annas

Teprve dnes jsem si všimla této otázky.

Led, dávám Vám za pravdu.
Jeho Svatost 14. dalajlama je hlava státu a duchovní vůdce Tibetu, propagátor a šiřitel budhismu.