žolik

kdo je bratránek

Nejlepší odpověď
annas

Otázka byla vložena, vkládám odpověď:

Bratranec není bratránek.

Bratránek je slovo zdrobnělé, dnes již spíš knižní, které znamená příbuzensky „menšího“ bratrance, tedy již geneticky víc „namíchaného“, protože pojmenovávalo bratrance z 2. kolena. Slovo je postupně odvozené od slova bratr-an, bratran-ek. Přípona -ek se užívá k odvozování zdrobnělých slov- např. krám – krámek = menší krám.
Sestřenka (na rozdíl od sestřenice) rovněž byla vzdálenější sestřenice, tedy z 2. kolena.

Bubca, Faktor i Zlatomuška mají pravdu v tom, že jde vlastně o vztah vlastníka, vlastnice. Nejde však o pojmenování jen moravské, užívalo se ve staročeštině hojně v jižních Čechách.
Správné odpovědi se „neberou“.

Ověřené podle stati Genus loci poněkud jinak aneb k fenoménu jmen „rodinných", Holub Zbyněk, Hroch Václav.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-je-bratranek

Další odpovědi
FOG

Pokud myslis „bratrance“,tak to je syn tve tety nebo syn tveho stryce.