mira56

Kdo je bratránek?

Zajímalo by mě kdo to je bratránek,zda je to jen zdrobnělina nebo je to další označení pro příbuzného.

Nejlepší odpověď
annas

Miroslavst neuvedl správnou odpověď.

Bratránek je slovo zdrobnělé, dnes již spíš knižní, které znamená příbuzensky „menšího“ bratrance, tedy již geneticky víc „namíchaného“, protože pojmenovávalo bratrance z 2. kolena. Slovo je postupně odvozené od slova bratr-an, bratran-ek. Přípona -ek se užívá k odvozování zdrobnělých slov- např. krám – krámek = menší krám.
Sestřenka (na rozdíl od sestřenice) rovněž byla vzdálenější sestřenice, tedy z 2. kolena.

Bubca, Faktor i Zlatomuška mají pravdu v tom, že jde vlastně o vztah vlastníka, vlastnice. Nejde však o pojmenování jen moravské, užívalo se ve staročeštině hojně v jižních Čechách.

Ověřené podle stati Genus loci poněkud jinak aneb k fenoménu jmen „rodinných", Holub Zbyněk, Hroch Václav.

Doplňuji:
http://www.ge­niusloci.ryvo­la.net/genius-loci-jih.pdf

Další odpovědi
vagra

Zdrobnělina-syn tety/strýce/-bratránek-sestřenka.

Miroslavst

No spíš než zdrobnělina je to hovorový výraz pro bratrance.

faktor82

Tak v našem kraji je myšleno pojmenování bratránek jako syn bratrance/ses­třenice mojich rodičů.

anonym

Myslím,že se to týká Moravy.Vzdálený příbuzný.
Odtamtud je také výraz „vlastnice“.Ještě vzdálenější.Je na to přirovnání:„Vaše kráva se napila z naší louže“.

Radovan M

Ano je to zdrobnělina slova bratranec 🙂

Zdroj: www.nevim.cz

anonym

jedna z mutací českého jazyka.. jednou bude normální i fotr a kdo ví co ještě :D:D Pravidla českého pravopisu naposled všichni určitě otevřeli naposled na základce..

vecernice

Je libo bratránek,nebo sestřenka?

Antipičipes

přesně jak říká Miroslavst, je to hovorové, familiérní označení. S pravopisem to nemá vůbec nic společného, jó kdyby se někdo ptal, jaké i/y se píše ve slově pi/yči/ypes, to by pak byla otázka pavopisu.

Zlatomuska

až faktor82 se trefil. je to syn bratrance mých rodičů:o), ted jsme to zrovna doma řešili…protože je sice mamka o jednu generaci starší než její bratranec,přesto je to můj strýc, a jeho syn můj bratránek

Michal

Je to zdrobnělina slova bratranec.Krajově to může znamenat něco jiného,ale podobného.

panenka

Je to bratranec např:když má tvoje mamka bratra a ten má syna tak ten jeho syn je tvůj bratranec.

holčička

Je to zdrobnělina slova bratranec a od vás je to od tety,strejdy syn.

gen. Zorběj

Bratránek je syn matky/otcovo bratrance/ses­třenice…bratra­nec je syn tety/strýce.