quentos

Kdo je autorem soudních spisů?

Slýchávám, že soudní spisy obžalovaných mívají jeden každý kolem tisíce stran. Kdo to proboha píše? Není to pro něj trochu na bednu? A za jak dlouho to zvládne, když při zahájení soudního procesu s danou osobou je (zsá se) už spis hotov?
Doplňuji:
*zdá

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Možná to bude znít trošku zvláštně, ale jsou případy, kdy je těch stran i několik tisíc, ale nyní k věci. Kdo to píše? Ne soudce ne, ten chudák to musí jen pročíst. Píšou to vyšetřovatelé policie, kteří věc zpracovávají. Jen zápis o projednání může mít hned několik stran, protože 1. policie nepíše na druhou stranu papíru (tedy většinou), první papír je třeba poučení, pak nějaké odstavce s paragrafy a je konec papíru, vezme se druhý a zde se pokračuje a teprve třeba v polovině toho druhého se napíše, že obviněný se k věcvi nevyjádřil. Pak následuje pár odstavců, což je zase nějaké volné místo a na konec se dají podpisy. Stačilo by to na jednu větu, ale bohužel to tak musí být.
Pak jsou ve spise třeba fotografie, důkazy popsané znalci, výpovědi svědků, vyjádření zaměstnavatele obviněného, místích úřadů a tak podobně. K tomu vyjádření nejprve předchází žádost policie o vydání takového vyjádření a tato žádost musí být rovněž ve spise.
Potom je zápis třeba o uvalení vazby, zápis o zatčení, zpráva o umístění ve vazbě, posudek z věznice-vazby. Prostě co jakákoli činnost, to papír.
Soudce nečte všechno, už ví, co hledat. K těmto důkazům v papírech pak přihlíží, jen pokud u soudu někdo něco napadne, že to tak není.
Spíš je to na bednu pro obhájce, který hledá jakoukoli nesrovnalost, kterou může použít ve prospěch obviněného.