annas

Kdo je autorem slov „Pryč od Říma“? V jaké souvislosti je vyslovil?

Nejlepší odpověď
vagra

Heslo vyslovil T.G.Masaryk vyslovil je v roce 1918 a zahájilo masové přestupy Němců i Čechů k evangelickým církvím.
Doplňuji:
Masarykovým mravním vzorem byl mistr Jan Hus. Husitství považoval za nejdůležitější údobí českých dějin. V r. 1880 vystoupil z římsko-katolické církve, což mohlo ohrozit jeho akademickou kariéru. Stal se členem Církve reformované, ale i s touto církví se brzo rozešel. Masaryk byl příliš silnou osobností, než aby se dobrovolně podřídil církevním dogmatům, zejména usnesení Vatikánského kongresu z r. 1868 o papežské neomylnosti. Stal se hlavním ideologem hnutí „Pryč od Říma!“, míněno od Vatikánu, o němž se domníval, že již nebyl schopný další existence. Dokonce si po nějaký čas pohrával s myšlenkou založit novou církev. Jeho stoupenci i protivníci – tito posměšně – ho nazývali „pastýřem“.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­teismus_v_%C4%8C­esku

Další odpovědi
hanulka11

Národní obrození se z významné části profilovalo silně antiklerikálně, navazovalo na idealizovanou tradici husitství. Toto hnutí vyvrcholilo v roce 1918 Masarykovým heslem Pryč od Říma. Heslo pryč od Říma vzniklo původně v roce 1897 a zahájilo masové přestupy Němců i Čechů k evangelickým církvím. Jeho masarykovská verze z počátků první republiky vedla ke vzniku Československé církve husitské, zformované převážně z katolických kněží, kteří svou mateřskou církev na toto volání opustili.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­teismus_v_%C4%8C­esku

Michal47

Heslo je používáno též v německé verzi „Los von Rom“, jak uvádí Cizojazyčný slovníček dr. Františka Soukupa…

Zdroj: www.instaluj.cz/slo­vicka3/