JájsemRaibek

Kdo je autorem pythagorovi věty?

Zajímalo by mě, kdo je autorem té pythagorovi věty?
Doplňuji:
Marci na to kápla, to je právě ono (http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pyt­hagorova_v%C4%9Bta) bylo to známo již předtím, takže kdo to byl?
Pythagoras ji asi jen dal tzv. do oběhu, ale výpočty již dávno předtím existovaly.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud se zajímáte o historii Pythagorovy věty, projděte si diplomovou práci

„Pythagorova věta a její důkazy“ od autora Michala Čučky. Práce je z r. 2007 – MU Brno – Pedagogická fakulta – katedra matematiky.

http://is.muni­.cz/th/79355/ped­f_m/Diplomova_pra­ce.pdf

Pythagorova věta patří do tzv. eukleidovské geometrřie. Její význam si uwědomovali již Indové, Egypťané, Číňané, i když název Pythagorova věta neznali. S poznatky se P. seznámil v mládí, když navštívil např. Egypt i Babylonii.

Pro vyměřování pravého úhlu používali tz. měřičský provazec, ale definici pravoúhlého trojúhelníka znali. Bylo jen otázkou času, kdy jej někdo definuje.

Už na babylonských destičkách najdeme výpočty, které jsou řešeny dnešní Pythagorovou větou.

Pythagorovo učení má význam i v jiných oblastech, nejen v aritmetice, geometrii, ale i filozofii (první vytvořil tento pojem) v hudbě, ve vesmíru (jeho pojem Kosmos) atd.

P. vychoval své žáky ve své následovníky tzv. pythagorejské škole. Ti se zasloužili o to, že se matematika stala vědou.

Pythagoras vycházel z toho, že základem všeho bytí je číslo. Všechno se mění, jen číslo zůstává neměnné.

Na to navázali i jeho žáci, že číslo je počátkem všeho ostatního. Ale na mysli měli jen čísla kladná, ale bez jedničky, která je základem všech čísel, tudíž nemůže mezi čísla patřit.

Pyhtagorejci při definci pravopúhlého trojpúhelníka vycházeli z P. tzv. apeironu – nekonečna, P. trojúhelníků atd.
Pythagoreci přišli na to, že lze celkem jednoduše napsat vzorec, udávající nekonečné množství rozměrů p. trojúphelníků.

Tento vzorec nazvali na počest svého učitele tzv. Pythagorovou větou. Mnoho matematiků se stále zabývá dokazováním věty. Dnes existuje asi 350 důakzů.

Další odpovědi
Drap

Jsou o tom dohady. Phytagoras zřejmě ne, ale asi některý z jeho žáků. Z phytagorova díla se nic konkrétního nezachovalo.

zzzlatokopka

Pythagoras autor věty není, byla po něm jen pojmenovaná, a jsou dohady, že v té době nebyl jediný, jež takový vzorec používal, prý ho znali i v Číně.

Jamajka

Řecký filosof a matematik Pythagoras ze Samu.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pyt­hagoras

briketka10

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pyt­hagorova_v%C4%9Bta

marci1

Autorem údajně není Pythagoras.
„V celé Evropě se snad nenajde školák, který by nedokázal zpaměti odříkat tuto větu nebo o ní alespoň neslyšel. Pythagorova věta je samozřejmě pravdivá, má jen jednu chybičku – nevymyslel ji Pythagoras…
Tento slavný řecký učenec a filozof žijící v 6. století př.n.l. byl autorem několika významných objevů, ale autorem věty o trojúhelníku není. Seznámil se s ní během svých cest po Evropě a Babylonii, kde prý strávil mnoho let studiem tamní moudrosti. Řecká civilizace byla v té době teprve na počátku svého rozmachu a přejímala poznatky a vědomosti od mnohem starších a vyspělejších národů Předního východu. Zejména v matematice tyto národy dosáhly už dávno předtím velkého pokroku. Pythagorova věta se v Babylonii stala běžnou součástí výuky už za vlády Chammurapiho v 17. století př.n.l., tedy více než 1000 let před Pythagorem.“

http://vkskau­t.blog.cz/0610/pyt­hagorova-veta

anonym

Nějaký fanoušek Pythagora.

talka

Autora pythagorovi/y věty (2× to není překlep) neznám.

Pepa25

„pythagorovi věty“
Auu …

annas

Autoři článku z odkazu marci1 chybně formulovali větu:

„Pythagorova věta se v Babylonii stala běžnou součástí výuky už za vlády Chammurapiho v 17. století př.n.l., tedy více než 1000 let před Pythagorem.“

Přece tehdy nešlo o Pythagorovu větu. Vynechali slovo např

Pythagorova v dnešním slova smyslu, nebo později pojmenovaná Pythagorova věta .

briketka10

Jamajka na to kápla ve zdroji uvádí :

O Hippassovi víme, že byl z Pythagorovy školy
vyhnán, prý pro „vyzrazení tajemství“.