royalfox

Kdo je autorem a jak se jmenuje obraz?

Dobrý den, už dlouhou dobu scháním jméno jednoho obrazu i jeho autora . Jedná se o obraz ( pravděpodobně z doby ruského realismu ) kde je znázorněna postel na které leží dva paralizovaní bratři, kteří se snažili zabít svého otce (cara). Nepodařilo se a tak je car chtěl popravit, ale nemohl nechat popravit členy královské rodiny a tak je poslal i s postelí na otevřené moře s tím, že je zabije moře a ne on. Doufám ze se někdo chytne, protože už asi 5 let se snažím získat odpověď .Děkuji Adam

Odpovědi
lejdy.můn

Ve škole jsme sice dějiny umění měli, ale tady jsi mě teda nachytal. 🙂
Jediný obraz, co by aspoň částečně odpovídal tvému popisu, je Waterhousova práce „Hypnos and Thanatos“, resp. „Sleep and his half-brother Death“ („Spánek a jeho nevlastní bratr Smrt“). Hypnos a Thanatos bráškové byli, což o to, ale u toho sourozeneckého vztahu, postele a paralyzovaného stavu asi veškerá podobnost končí. 🙂 https://common­s.wikimedia.or­g/wiki/File:Wa­terhouse-sleep_and_his_half-brother_death-1874.jpg

Hledala jsem i na ruském internetu, ale výsledek taktéž nula. Kdyby sis třeba vzpomněl na další detaily…cokoliv, co by mohlo popostrčit zase o kousek dopředu, klidně to doplň do diskuze. Zatím asi víc pomoct nedokážu, omlouvám se. ☹

royalfox

Ahoj Lejdy můn!
Děkuji moc za pokus. Bohužel to není ten obraz který hledám. Tamten je zachycen na pláži, na pravé straně je postel na které leží jako nebožtíci dva bratři . a myslím že na levo je car a jejich matka která pláče. Oba z bratrů mají zafáčované nohy a ruce. To je teď vše na co si vzpomenu. Tobě děkuji moc za snahu!

lejdy.můn

Nezapomněla jsem… 🙂 Jenom se mi v tom pátrání moc nedaří a na profesorku jsem ztratila kontakt, ježto ona už na škole neučí a já jsem odtamtud taky už nějaký ten pátek pryč. Zatím pořád ještě zkouším hledat vlastními silami, ale pomaličku už přestávám doufat v úspěch. ☹

lejdy.můn

Vždyť není za co děkovat, ta moje snaha sama o sobě ti asi moc platná není. 🙂 Za ty doplňující informace moc moc díky – určitě pomůžou, protože moje představy o obraze se držely dost při zemi: hledala jsem scénu s klasickou postelí v klasickém pokoji atd…že se děj odehrává přímo na pláži, to mě nenapadlo. Tak dneska dám ještě jedno pátrací kolečko a když nic, možná by se mi podařilo spojit s profesorkou ze školy a ta už by si snad rady věděla. Když ten obraz hledáš už tolik let, asi to pro tebe bude mít hodně velký význam, viď? 🙂
Tak uvidíme, co se dá dělat 😉