ratava

Kdo jako první vyrobil v Čechách betlém se sněhem?

… ať už papírový, dřevěný, namalovaný, či jiný…

Nejlepší odpověď
annas

Pražské jesličky
V Pražských jesličkách Josefa Weniga z r. 1916 je celá scenérie poprvé v historii betlémů zasněžena. Tohoto příkladu ke zvýraznění české krajiny v papírových betlémech následovali později i další malíři. Darovníci jsou oblečeni do všedních šatů z poloviny 19. století. Betlém doplňuje český král Jiří z Poděbrad.

http://papirove-betlemy.sweb.cz/Html/Be­tlemy/wenig.htm

Další odpovědi
briketka10

myslím, že nikdo takový betlém nevyrobil a jen o svátcích předvádějí lidé jesličky s malým Ježíškem a třeba i v tom sněhu, když napadne..
Doplňuji:
no jo namalovaný od Lady to sem ale hlava děravá co to se mnou dneska je už potřetí kiks :O

iceT

Ztělesnění bídy a nuznosti se rozšířilo a má již více než osmisetletou tradici. Právě před tolika lety vznikl první betlém jako experiment Františka z Assisi.

Psal se rok 1223, kdy František z Assisi dostal od papeže Benedikta VIII. svolení, aby mohl oslavit Vánoce poněkud netradičním způsobem.
Řeholník neváhal a zinscenoval zrození Kristovo. K tomu mu posloužila jeskyně v italské Umbrii, kterou přeměnil na kapli.
Součástí výjevu byli nejen tři králové a další postavy, ale i zvířata jako osel a vůl. Vše bylo propracováno do detailu. Obzvláště patrná pak byla láska Rodičky k Dítěti, vyjádřená o něco výrazněji.
Ježíšek v jesličkách leží na seně, Marie rozplývající se něhou a láskou ke Spasiteli, vnímá jeho jedinečnost. V okolí pouze zvířata, která ohřívají vzduch, několik dalších postav, nuznost a bída.
Marie si uvědomuje, že Dítě je to jediné, co dosud v jejím životě, a nejen v jejím, chybělo. To se teď změnilo. Je vyčerpaná a šťastná. Anděl nelhal.
Představení je zakončeno první vánoční půlnoční mší. František z Assisi netuší, jaký význam bude tento „první betlém“ mít. Začíná se psát kult jesliček, který tak nezbytně doprovází symboliku Vánoc.

Šíření tradice
O šíření tradice betlémů se postarali nejenom františkáni, ale i jezuité. U nás tradice sahá až k roku 1562, kdy poprvé postavili jesličky jezuité, a to v Týnském chrámě.
V době osvícenství dochází ke zlidovění. Josef II. vykazuje betlémy z kostela a tradice se ujímá prostý lid.
Vznikají betlémy o nových variacích. Mění se obsazení postav, materiál, pojetí…
Svůj vliv má i místo, kde byl betlém vyroben. Vznikají skvostná díla jako Krýzovy jesličky, vystavené v muzeu v Jindřichově Hradci nebo jesličky z Třebechovic, z Kralicka, Poličska, Ústecka a Českotřebovska.
Betlémářství se stává plnohodnotným řemeslem. A tím se experiment stává uměním.

http://www.zivotni-styl.wz.cz/?cla­nek=betlem-jako-symbol-vanoc

manon

Jdu jen tipovat :) Mikoláš Aleš?
Doplňuji:
Neříkej, že až Lada… :)

ratava

Bohužel se nedá nominovat diskuze, tak jsem nominovala odpověď… Snad nevadí… Ale děkuji oběma…

manon

Teď se možná blížím :)
Wenig Josef
(1885 – 1939) Pražské jesličky
1916 Celá scenérie je poprvé v historii betlémů zasněžena. Darovníci jsou oblečeni do všedních šatů z poloviny 19. století. Betlém doplňuje český král Jiří z Poděbrad. Tisk z roku 1916 nebo 1918 (nevíme který) byl doplněn výrazným textem: Ve prospěch pozůstalých po českých legionářích. (nakladatel A. Storch syn, knihkupec v Praze)

annas

Ach jo. Manon, teprve teď si čtu diskuzi a zjišťuji, že jsem vložila stejnou odpověď. Nebyl to úmysl.

To víš, několikrát jsem byla nařčena, že umím jen opisovat, takže co dodat… :.)) Mea culpa …

manon

:D No já právě raději zůstala zticha, aby Ti to zas někdo nevyčetl. Chápu – člověk přečte otázku, zaujme, hledá odpovědi, až pak se kolikrát věnuje diskusi.
Alespoň se tím ta odpověď dostala na „první stranu“. Takže mně to neva :)

annas

Díky. 🙂 Já většinou sleduji diskuzi, když napíši odpověď. Je pravda, že jsem našla info v nabídce mezi knihami, musela jsem každý „betlém“ otvírat. Vzdala jsem to a šla hledat jinam. Konečně našla. Protože jsem se hledáním zdržela, musela jsem odejít… Vzpomněla si až ppzději.

ratava

Mě teď napadá, jestli ten první zasněžený nemohl být třeba „jen“ perníkový… Ona ta cukrová poleva k tomu i svádí… Hledala jsem i nějaký Krkonošský betlém, tam toho sněhu mívají taky dost, ale u spousty děl není uvedený datum vzniku… Tak když se vám poštěstí, tak děkuji…

briketka10

http://www.mi­mibazar.cz/fo­to.php?id=3891­6978&tab=1
tak je to fakt Lada
manon má pravdu pravdoucííííí­ííííííí…

ratava

manon: taky jsem odhadovala, že to bude M. Aleš, ale od něj všude nacházím jen vystřihovací bez sněhu http://papirove-betlemy.sweb.cz/Html/Be­tlemy/ales_frm­.htm
jedině potom snad jako ilustraci k něčemu, ale to nemůžu dohledat :o)

manon

Lada nakreslil betlém se sněhem. Ostatní, co znám, jsou opravdu asi zelené :) Tak si počkám na překvapení :)