nicneposilej

Kdo hradí nedoplatky za služby?

Ráda bych se zeptala na práva a povinnosti vyplývající ze smlouvy o nájmu bytu.
Pronajímatel nás kontaktoval již v loňském roce s tím, že máme vysoký nedoplatek za služby. Dodal faktury, které jsme si propočítali. Pronajímatel řekl, že si o celé záležitosti promluvíme a vyřešíme ji. Tak se však nestalo a nedoplatky se neřešily.
Pronajímatel nás kontaktoval letos a sdělil, že máme opět vysoký nedoplatek.
Ve smlouvě o nájmu bytu je pouze uvedeno, že záloha na služby činí 2.500 Kč měsíčně. Žádné další informace o přeplatcích/ne­doplatcích ve smlouvě nejsou. Smlouva se pouze odvolává na občanský zákoník.
Dále máme také podepsán předávací protokol na klíče a podepsány stavy měřidel.
Můžete mi prosím sdělit, zda má pronajímatel právo po nás chtít uhradit nedoplatek za služby, když nemáme přehlášen odběr energií od příslušných dodavatelů na nás.

Nejlepší odpověď
Jambalaya

To samozřejmě může. Je povinen provést vyúčtování dle stanovených vyhlášek. Spotřebu odečte buď z měřidel a pokud je nemáte, dle daného postupu ve vyhláškách provede rozpočítání na jednotlivé partaje. Některé spotřeby se počítají na metry, některé na osoby. To, že není měřidlo přepsáno na vás v tom nehraje žádnou roli. Pokud jste dodávku spotřebovali, jste povinni ji samozřejmě uhradit. Rovněž tak, pokud se bude jednat o přeplatek záloh, musí je majitel vrátit.
Majitel má ale také možnost dát si do smlouvy, že nájemné je včetně spotřebovávaných dodávek, pak vyúčtování dělat nemusí.
To si ovšem musí majitel sám vybrat:

  1. máte-li ve smlouvách napsáno záloha na služby, pak vyúčtování provést musí.
  2. jsou-li služby součástí nájemného, pak se zase nejedná o zálohy. V takovém případě se o nic nestaráte.