Fyzik

Kdo dřív (za minulého režimu) vyvolával kinofilm a dělal z něj diapozitivy?

Řeším teď problém, kdy známým skenuji na levném skeneru jejich diapozitivy z mládí, a u většiny je pouhým okem poznat, že jsou špatně vyvolané. Zpravidla je přítomný tmavězelený nádech, což fotografii dost škodí. Kdo tehdy snímky vyvolával? Byly v minulém režimu nějaké fotolaby?

Odpovědi
anonym

Ano – byly fotolaby… 😉 Obecně barevné filmy ´doma´ vyvolával málokdo.
Ale – není ten „nádech“ způsobený spíše špatným uskladněním diáků? – emulze stárne…
Pokud je ale zabarvení relativně konstantní, snadno je odstraníš v editoru.

mosoj

Všeobecně fotografie zpracovávané na principu fotochemie ( zejména barevné ale i WB) podléhají časové degradaci vlivem zejména UV záření ale i zbytkových nevypraných chemikálií a barviv.
To je zřejmě příčina barevného závoje u pozitivního fil­mu.

Zhotovení barevných fotografií bylo dosti náročné na fyzikální procesy, zejména udržení konstantní teploty lázní. Bylo problém získat reprodukovatelné výsledky. Přesto si barevné fotografie dělalo doma dost amatérů. Barevné pozitivní filmy ( diafilmy) potřebovaly během zpracování ještě jeden celkový osvit a málokdo si je někdo zpracovávaL doma.

Levným skenerem kvalitních výsledků nedosáhneš.

elektrikář

S tímto druhem podnikání se zabývalo družstvo Fotografia