kodl67

Kdo dokáže spočítat, kolik nafty to je v přepočtu na litry?

Mořské proudy ženou opuštěnou 164 metrů dlouhou nákladní loď Modern Express k francouzskému pobřeží. Pokud selžou i další snahy o odvlečení, plavidlo s nákladem 3600 tun dřeva a stavebních materiálů narazí o pondělní noci nebo v úterý ráno na břeh. Informovala o tom BBC. Na 300 tun paliva, které je v nádržích lodi, by pak mohlo kontaminovat okolí

Odpovědi
Klaproth

A v čem je problém? Hmotnost znáš, hustotu si najdeš v tabulkách a objem snadno vypočítáš.

mosoj

O něco více než 300 000 l. Najdi si specifickou váhu nafty (plave na hladině a tak musí být menší než 1g/cm3 a vyděl si těch 300 000 kg tou specifickou vahou.

Kodl 67 . Máš to špatně je to 375 000 litrů. "Pokud je těch 0,8g/cm3 správně.
Nehledal jsem to a hledat nebudu.

JájsemRaibek

Otázka zní kdo dokáže spočítat…
Takže odpověď je, že třeba já a i ten, který umí alespoň trochu matematiku a převod jednotek (hustota, objem).

:D

Takže mně vyšlo toto:
hustota nafty je 730–940kg/m3, což je průměr 835kg/m3.
m3=1000 litrů.
300 tun = 300.000kg

takže 250,500 litrů nafty

zjentku ano, veze dřevo, ale má naftu pro pohon motorů.

Emefej

Já bych to prosím spočítat dovedl. I přes svůj pokročilý věk si ze základní školy pamatuji, že vé se rovná em lomeno ró.

orwell

Ještě já, já, já! Já to taky dokážu!

zjentek

To je potom těžký, já četl, že veze úplně něco jinýho.

Emefej

Raibek > vyšlo to to špatně. Nemůže ti vyjít míň než 300 000 l. V takovém případě by nafta na vodě neplavala.

JájsemRaibek

Právě že to musí vyjít míň než 300.000, protože je nafta lehčí, aby plavala :)
Kdyby to bylo víc, tak by byla těžší.

JájsemRaibek

Jááááj, jsem vůl, jsem vůl, jsem vůl :DDD
Máš pravdu. Je to 359,28m3, což je 359.280 litrů.
300.000:835=359­,28m3×1000=359­.280 litrů

Emefej

Aby nafta plavala na vodě, musí být lehčí než voda. Když je nafta lehčí než voda, tak to znamená že 300 tun nafty nemůže mít objem 300 000 litrů, ale mnohem víc.

JájsemRaibek

Jooo, už se tu mlátím do hlavy :)

kodl67

Počítal jsem to a vyšlo mi když 1l nafty váží cca 800g,těch 300 tun mi vyšlo 3750000 litrů,Proto se ptám kdo to ještě spočítá,nepotřebuju radit jak na to,to není odpověď

cochee

To je trošku chujová otázka, ne? To spočítá každý, kdo měl na základce alespoň trojku z fyziky v momentě, když se probíralo hmotnost/objem/hus­tota a zároveň umí násobit/dělit. Dívám se ale, že pár lidí tady to nesplňuje 😁

kodl67

sorry přidal jsem 1 nulu navíc

mosoj

Ptáš se, nebo nás zkoušíš. 1 + 1 = 2 odjakživa.