annas

Kdo dne 10. ledna v r. 49 př. n. l. vyslovil „Kostky jsou vrženy“?

V jaké to bylo souvislosti? Co slova znamenají?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Julius Ceasar
Protože se toužil stát sám nejmocnějším diktátorem, a přestože věděl, že podle římského zákona nesmí ozbrojený generál s vojskem překročit hraniční řeku Rubikon, aniž se vystaví nebezpečí, že bude prohlášen za nepřítele republiky, vydal rozkaz svým legiím řeku překročit a táhnout na Řím. Bez boje se pak zmocnil Říma a vynutil si v senátu své jmenování diktátorem.

A právě v situaci, když jeho legie překročila Rubikon, řekl vojevůdce, vědom si vážnosti svého rozhodnutí, ono slavné: „ALEA IACTA EST“ (lat.) – „Kostky jsou vrženy

/znamená to a je rozhodnuto, již nelze couvnout/

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kos­tky_jsou_vr%C5%BE­eny

Další odpovědi
led

Zpráva z vtedajšej tlače:
Hazardný hráč J.C. pri hre vykríkol „Kocky sú hodené“ a prekročil rieku Rubikon, čím nepriamo zavinil pád Republiky Rím.