Mirdas

Kdo dal světu více objevů a vynálezů ?

Neustále se soudí, porovnává svět kapitalizmu a ten pod kontrolou komunistů.

Není to samozřejmě celkový obraz, ovšem zajímalo by mne která strana dala světu více zásadních objevů a vynálezů, dnes běžně používané jako například je výtah, televize, lednička, antibiotika, bankomat, internet, rentgen, sekačka na trávu a mnoho dalších ?
Doplňuji:
-

  • Děkuji za odpovědi.

Jde samozřejmě spíše jen o teorii, kdyby se každá ze stran, které se navzájem osočují z mnoha věcí a i obviňují byli tak zásadní, jak by to asi u nich vypadalo zda by žili jen s tím co sami vynalezli, objevili ( zhotovili ) a produkty druhé strany striktně odmítali.

  • Na druhou stranu mne opravdu zaráží, že se zde stále objevují jedinci kteří sice k danému dotazu nemají co říci, místo toho aby vůbec neodpovídají jednoduše napíší co je zřejmě v danou chvíli napadne.

Že by to byl určitý způsob exhibicionismu ?

Nejlepší odpověď
annas

Protože uvádíte svět kampitalismu a komunismu (resp. socialismu), jde o 20. století., resp. 2. pol. 20. století. Proto nezmiňuji Křižíka, Laurina – Klementa, Jana Kašpara atd.

Vkládám odkazy na to, co považují vědci za nejvýznamnější objevy. Různé pohledy. z hlediska využití.

10 nejvýznamnějších objevů 20. století

http://21stole­ti.cz/blog/200­5/02/18/10-nejvyznamnejsich-objevu-20-stoleti/

http://www.aha­online.cz/cla­nek/trapasy/8673/10-nejvetsich-vynalezu-20-stoleti.html
10 největších vynálezů 20. století

Objevy ze světa socialismu se nepovažují za největší., i když se i zde najdou vynikající vědci a technici. Jenže od roku 1949 do roku 1989 opustilo naši republiku okolo 100 vědců, takže se u nás spíš uvádí využití nových technologiů atd.

U nás:
J. Heyrovský nositel Nobelovy ceny (1959) -za polarografii
Otto Wichterle – např. kontaktní čočky Nechválně známý je náš Semtex = víceúčelová plastická trhavina.

Jinak
V roce 1957 vypustil SSSR umělou družici Sputnik I. Brzy po něm vzlétl ve Sputniku II do vesmíru pes a v roce 1961 obletěl ve vesmíru země kouli jako první člověk Jurij Gagarin.

Jinak obecně o Československu.
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2014/c­eskoslovensti-vedci

Další odpovědi
Drap

Nelze srovnávat nesrovnavatelné.

petra15

Takze tvoji otázku máme rozumet pod pojmem „ostatní elektronika“…?
„Výtahy“, jsou v domech z 19. století v puvodním stavu…„Televizi“ pouzíval Hitler k prenosu olympijských her…(do domácností) a s 20ti letým zpozdením se stala beznou i u komunistu…„Led­nicku“ mel ve Francii ve dvacátých letech kdekdo…a ani jeden z tech dalsích vynálezu není komunistický, vzdyt stále jen kopírovali…Tak jsi to myslel?

NikkiHeat

Více objevů či vynálezů dal kapitalismus protože je tu déle, je ve více zemích příp. byl ve více zemích, a hodně investuje do výzkumu a vývoje a honba za ziskem jej neustále nutí něco vymýšlet nového…

mosoj

Pěkná ptákovina technické objevy převádět na sekačky na trávu.
Doplňuji:
Když si na př. toto přečteš tak kdo je lepší ? Kapitalista nebo komunista. Prostě blbost na n-tou.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kon­stantin_Eduar­dovi%C4%8D_Ci­olkovskij

Kelt

A je to podstatné? Výtah se třeba objevuje ve starém Egyptě, a mnoho z vynálezů, jak o nich mluvíš jsou založeny na využití fyzikálních zákonů. Televize , lednička pracují stále na stejném principu jako v době svého vzniku. Že to má více funkcí není podstatné. Šikovný člověk si z motoru, plechu a nějakého podvozku dokáže sestavit sekačku na trávu sám. A je to vynálezce, když má originální sekačku?

rigormortis

Vynález pochází od člověka, ne od ideologie v které zrovna žije.

Lamalam

Některé vynálezy pocházejí z období feudalismu, některé jsou ještě starší, kam s nimi?

petra15

Mirdas
koho tím myslís? (to narcení)… a která strana dala svetu více…jak to pochopit? mohl bys nám to vysvetlit?

arygnoc

petra, teraz ste ma prvý raz pobavila „nepetriným“ príspevkom (nebudem hlbšie rozoberať).

ale k veci:

skutočne, komunisti iba kopírovali:

  • kontaktné šošovky
  • tryskový stav
  • aerodynamická automobilová karoséria
  • polarografia
  • let do kozmu
  • hromadné nasadenie raketových zbraní (kaťuša)
  • semtex
  • verzatilka
  • guľočkove pero
  • silón

okopírovali toho mnoho, ale teraz iba stojé otázka: od koho?

petra15

ale vzdyt jsem mu jenom dala na hloupou otázku hloupou odpoved…a nejak se mu to nelíbí…:-)

arygnoc

;)

petra15

🙂