talka

Kdo dá za pravdu Sokratovi?

Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých-a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, cizinci budou chtít práva občanů-a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce-a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie nebo oligarchie. SOKRATES.

Nejlepší odpověď
annas

Další názory na stejná Sokratova slova si můžete přečíst v odkazu.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-to-vyrok-sokratuv-mel-kristalovou-kouli

Jak je vidět, už Řekové měli špatně zkušenosti se demokracii. Svůj názor na ni potvrzují Sokratova slova, která platí i v současnosti. .

Samozřejmě, že i u nás demokratický republikový systém zajišťuje občanům práva v rámci schválených zákonů. Důležité ovšem je, aby porušování práv bylo postihováno u všech stejným metrerm.. Pokud to tak není, občasné jsou nespokojení a přestávají plnit požadavky, které vyplývají z ústavy. Dochází i k úpadku morálky.

Jsou známé způsoby, jak se někteří jedinci dostávají k moci, i když je rozdělena na moc soudní, zákonodárnou a výkonnou, není to často tak, že ruka ruku myje?

Na závěr aforismy mého oblíbeného spisovatele Jana Sobotky., které zobrazují pohled na současnou demokracii.

„Obecně morální zásady platí i v politice, ale jsou přizplsobeny prostředí“.

Demokracie je domnělá vláda lidu, případně vláda domnělého lidu".

"Demokracie je spravedlivá jako košíková. Pro velké i malé platí jedna pravidla a koše jsou pro všechny stejně vysoko.““

„Svoboda je nedělitelná. Takže jedni ji mají celou a druzí nic.““

Další odpovědi
marci1

Dávám Sokratovi za pravdu. Dem. zřízení bude chtít vyhovět všem, zejména těm"nejdravějším", kterým chybí svědomí . Citace názoru k této Sokratově citaci z www.zpovědka.cz :
„…Nevím proč je současná demokracie něco o čem se takřka nesmí pochybovat!
Je líná, pomalá, drahá, kompromisní, promiskuitní, náladová, snadno korumpovatelná, neumí napravit vlastní chyby a omyly, je nespravedlivá, nevede k cíli,– ani ke špatnému, natož k vytčenému, nic neřídí jen tak se potácí, má silný pud sebezáchovy, neumí vydrbat vši z vlastního kožichu, je nepředvídatelná, nemá vize, moc z ní vzešlá je silně návyková! Demokracie je vhodná tak do úrovně městských států aby mohla být kontrolována špičkama vidlí občanů. Demokracie bez ostrakizace je slepý a hluchý přestárlý eunuch!“

Zdroj: http://www.obraz­kovysvet.cz/vis­mo/dokumenty2­.asp?id=1664

mojitek

zrovna před nedávnem jsem na webu tenhle citát objevil. Nejděsivější je,že je to na 100% pravda.Sokrates byl jedním z největších myslitelů-a nejen kdysi. Demokracie je bohužel nereálná-platila by kdyby všichni lidé byli povahově i mentálně stejní,jenže nejsou

gecco

Nevím, zda to řekl Sokrates… Nerozporuju to, jen to opravdu nevím… Ale – koneckonců, Sokrates podobnou situaci i zažil – asi věděl, o čem píše.
😉

Ale podobná situace už několikrát nastala (jenom jinej -ismus, lidi to byli, v zásadě, stejný…)

  • převzetí moci komunisty
  • převzetí moci nacisty
  • francouzská revoluce
  • husité

Agneta

Je to tak… :DDDDDDD
To vidíme na USA. Ani nositel Nobelovy ceny míru, americký prezident, dnes nazývaný „Bombama“, tu negativitu té demokracie ani o vlásek nezlepšil, vše zůstává při starém…ať tam sedí Obama, nebo Orangutan :DDD

anonym

Demokracie je dnes „vylepšený“ pojem z dávné doby intelektuálních průkopníků,ale dnes jsou lidi moudřejší,pou­čenější a vyčůranější než kdysi.

annas

Stejný citát vložil mosoj, sice je to už dlouho.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-to-vyrok-sokratuv-mel-kristalovou-kouli.