annas

Kdo byli upíři? Jde opravdu jen o legendy? Nebo se najde nějaké vysvětlení pro jejich existenci?

Doplňuji:
Děkuji. Vysvětlení s nedostatkem železa mně připadá logické. Sama mám železo těsně na dolní hranici, česnek rovněž nesnáším, ale upír v tom pravém slova smyslu ještě nejsem.

Nejlepší odpověď
vagra

Upír není ani živý ani mrtvý, přes den se ukrývá před denním světlem v rakvi a v noci vychází za potravou, tedy krví, nejraději lidskou. Stane se jím člověk, který za svého života škodil druhým, zemřel podivným způsobem, nebo byl upírstvím nakažen od jiného upíra.

Nejznámější upírem byl hrabě Drákula.
Přízvisko Tepeš (čti Cepeš), které znamená Narážeč, nebo Napichovač (na kůl) získal díky svému oblíbenému způsobu poprav nepřátel a krutosti. Je však třeba pamatovat, že doba ve které žil byla neobyčejně drsná a jeho knížectví bojovalo o holou existenci s Turky i Maďary. Upíra z něho udělali až za nějakou dobu po smrti.

Možná, že pověsti o upírech mají i reálnější základ. Existuje totiž vzácná nemoc krve, při níž uniká z organismu železo, jmenuje se porfyrie. Nemocní mají nápadně bílou a jemnou pokožku. Časem u nich dochází ke znetvoření obličeje: tuhnou jim rty a dásně, zuby působí výrazněji. Pobyt na slunečním světle příznaky nemoci urychluje, u pacientů vznikají červené skvrny na kůži, rostou jim chlupy na rukou a obličeji, červenají zuby. Postižení proto žijí pouze v noci a raději se vyhýbají lidem. Jsou alergičtí na česnek, ten totiž rozpouští železité krevní barvivo a brání organismu v jeho vytváření.

Zdroj: zkráceno z-http://sheheze­rada.blog.cz/1008/de­moni-noci

Další odpovědi
poa.li

Mimochodem – v seriálu Simpsonovi zazněla tato definice: Upíři jsou svůdní outsideři, co milujou holky, co nesnáší roztleskávačky.
Myslím si ale rovněž, že je to ona vzácná choroba. To by i vysvětlovalo, proč pijí krev – je v ní železo.

mosoj

Annas upíři existují, je jich plný parlament.
Kdo je přijde zkoumat toho vysají.