annas

Kdo byli malomocní? Jak se léčili? Setkáme se s nimi ještě někde?

Dnes je totiž Světový den pomoci malomocným.

Jak jim můžeme pomoci?

Nejlepší odpověď
dudu

Pokud vám někdo řekne, že si nemáte nechat ujít návštěvu leprária, místa, kde jako vyhnanci izolovaně žili až do roku 1957 nemocní leprou, zřejmě budete vážně přemýšlet o jeho duševním zdraví. Nicméně zajedete-li si dvacet minut lodičkou z krétského přístavu Eloúnda na ostrůvek Spinalonga, litovat nebudete.
Zvláštní kapitola dějin Spinalongy se začala psát v roce 1903, kdy byla určena jako poslední útočiště lidí, nakažených leprou. Tehdy se ještě lidé domnívali, že lepra je velmi nakažlivá a tak bez milosti posílali nemocné z dosahu civilizace.
Procházíte-li se rozbořenými uličkami místa s nesmírně působivou atmosférou, s překvapením si uvědomíte, že zdejší nemocní se smrti jen tak lehce nevzdávali.
Zakládali rodiny (narodilo se tu mimo jiné na dvacet zdravých dětí), měli tu svá pekařství, kino i knihovnu, dva kostely a žili v rámci možností obvyklým životem.
Jedenkrát týdně přijížděl ke Spinalonze lékař, který ošetřoval nemocným rány – to bylo jediné spojení s vnějším světem. Spinalogna je ostrov velice krásný, dramaticky působivý, kolem nějž je ta nejkřišťálovější voda z celé Kréty.
Zdroj: Wikipedia a zkušenost z návštěvy

Další odpovědi
vagra

Lepra (též malomocenství či Hansenova nemoc) je infekční onemocnění, způsobované bakterií Mycobacterium leprae, která má sklon napadat periferní nervy a jiné chladnější oblasti těla – kůži a sliznice.Ničí lidský imunitní systém a způsobuje znetvořeniny na končetinách a na obličeji.
Odhaduje se, že leprou v současné době trpí 10–11 miliónů lidí, zejména ve střední Africe a jihovýchodní Asii, známé jsou ale i případy z jižní Evropy, zejména Španělska a také z Rumunska. V Rumunsku se vyskytuje minimálně od 50. let, což ale bylo tajeno Ceauşescovým režimem.
K léčbě malomocenství se dnes používají specifická antibiotika.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Le­pra