annas

Kdo byla svatá Scholastika (někdy i Školastika), která je uvedena v katolickém kalendáří?

O svaté Školastice navleč si rukavice.

Najdeme u nás nějaký chrám, který je této svaté zasvěcen?

Já jsem nikdy toto jméno neslyšela.

Nejlepší odpověď
rynek878

Ženské jméno Scholastika je latinského původu a znamená školská.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Scho­lastika_(jm%C3%A9­no)
Doplňuji:
Podle tradice byla sv. Scholastika (lat. „žačka“) sestra sv. Benedikta. Zatímco některé zdroje označují jako místo jejího života Subiako, kde se nachází klášter pod jejím jménem, jiné zmiňují Piumarola poblíž Monte Cassina. Nejdůležitějším textem vypovídajícím o tom, kým byla, je stejně jako v případě Benedikta 2. Kniha dialogů sv. Řehoře Velikého. Níže je uveden v plném znění.

http://www.be­nediktinky.cz/rad-a-dum/Benedikt.html

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Scho­lastika

Další odpovědi
vagra

Sv. Scholastika, řeholnice (480 – 542).
Byli se sv. Benediktem dvojčata, jímž matka při porodu zemřela. Její bratr vybudoval pro řád hlavní klášter na Monte Cassino, stejně tak Scholastika (spolu s bratrem) položila základy ženské větvi řádu v Piambarole.
Náplní řeholního života byla péče o nemocné a chudé, kromě úkonů duchovního zdokonalování, modlitby a práce.
Zemřela rok před svým bratrem a odpočívá s ním v jednom hrobě na Monte Cassinu.

Zdroj: z knihy: Dnes ke mně mluví

hanulka11

Svatá Scholastika byla sestra svatého Benedikta. Jednou za rok se sourozenci navštěvovali. Strávili krásné chvíle v duchovním rozhovoru a ve společné modlitbě. Při jednom takovém setkání cítila Scholastika, že dnes vidí svého bratra naposledy. Prosila ho M tedy: „Prosím tě, nevracej se dneska do kláštera, ale zůstaň u mne přes noc! " Mniši ovšem nesmějí zůstávat přes noc mimo klášter. Scholastika si myslela: "Když tu bratr nemůže zůstat, musí pomoci Bůh, abychom se nemuseli rozloučit.“ A prosila Boha o pomoc. Tu se přihnala strašná bouře. Zdvihl se silný vítr a začalo prudce a silně pršet. Tak bylo nemožné, aby při takovém počasí někdo opustil dům. Sourozenci zůstali spolu celou noc a hovořili o nebi. Tři dny po této návštěvě Scholastika zemřela.

Bože, dej mi trochu Ducha zbožnosti, abych se modlil za druhé a ve všech věcech, i v těch nejmenších, ti důvěřoval

Kaple sv. Školastiky byla postavena v letech 1896–97 nákladem obce. Původně se nacházela na jejím západním okraji a po sloučení Rajhradic a Loučky stojí v jejím středu. Kaple byla vysvěcena 25. 7. 1898 Benediktem Korčianem

Zdroj: http://www.pas­torace.cz/index­.php?typ=texty&sel_char=­D&sel_tema=7&sel_pod­tema=306&sel_t­ext=1835