annas

Kdo byla svatá Apolónie? Jaký má její jméno zřejmě původ?

V které situaci tuto svatou věřící žádali o pomoc?

Nejlepší odpověď
annas

Pro jméno Apolena jako jméno křesťanské je pochopitelně rozhodující nikoliv toto vše, ale sv. Apolena, Apolina, Apollonia, Apolonia, Apolonie. Tedy mučednice ubitá pro svou víru r. 249, kde jí proti křesťanství poštvaný lid nejprve zvyrážel všechny zuby, potom zohavil tvář, až sama vystoupila na hořící hranici. V legendě je Apolena líčena jako „čistá, zbožná panna“, čistá může znamenat krásná vazbou k Appolonovi, a velmi drasticky líčené zohavení (některé legendy jsou horory, překonávající dnešní filmy), je možno z hlediska martyrologické symboliky chápat jako obětování krásy, tedy půvabů tělesných, víře v Krista, tedy hodnotám transcendentním.

Zdroj: http://jmeno-lenka.ic.cz/vycho­dis.htm

Další odpovědi
anonym

Apollonie žila ve 2.- 3. století. Byla pravděpodobně šlechtického rodu a dosáhla již vysokého věku, když nastalo v Alexandrii roku 249 velké pronásledování křesťanů. Zfanatizovaný dav usmrtil každého křesťana, který se mu dostal do rukou. Apolonii opakovaně bili do obličeje, vyrazili (nebo vytrhali kleštěmi) jí všechny zuby a pak rozbili čelisti. Chtěli, aby se zřekla své víry a vyhrožovali jí upálením zaživa. Apollonie se však po krátké modlitbě vrhla v nestřeženém okamžiku sama do plamenů a uhořela. Tehdejší alexandrijský biskup sv. Dionýsius zachytil zprávu o umučení svaté Apolonie v dopise Fabiánovi z Antiochie.
Je patronkou :
Proti bolesti zubů, proti nemocem v ústní dutině; zubních lékařů, zubních laborantů.
Atributy :
kleště, někdy se zubem, které drží v ruce; zuby, dláto, nůž, hořící hranice; kniha, palmová ratolest, mučednická koruna.

vagra

Snad jen doplním,jméno Apolonie je řeckého původu a znamená : „dívka zasvěcená bohu Apollonovi“.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­polena