Koněv

Kdo byl vládcem SSSR? Více v dodatku.

Chtěl jsem se zeptat, kdo byl vládcem Sovětského svazu: generální tajemník UV KSSS, nebo Předseda prezídia Nejvyšího Sovětu? A ještě jedna otázka – kdo měl vyšší moc? Například tajemníkem byl Stalin a předsedou prezídia byl Švernik, Brežněv měl funkce obě.

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnosti se dovíte v odkazech.

"Nejvyššími představiteli (zpravidla ve funkci předsedy prezídia Nejvyššího sovětu, které bylo kolektivní hlavou státu) Sovětského svazu byli vždy zároveň vůdcové vládnoucí strany – zpravidla první nebo generální tajemník – (od roku 1925 Komunistické strany Sovětského svazu):

1917–1924: Vladimir Iljič Lenin (Předseda Rady lidových komisařů, listopad 1917 do leden 1924
1924–1953: Josif Vissarionovič Stalin (generální tajemník od 1922, od 1952 první tajemník)
1953–1953: Georgij Maximilianovič Malenkov (první tajemník)
1953–1964: Nikita Sergejevič Chruščov (první tajemník)
1964–1982: Leonid Iljič Brežněv (od 1966 generální tajemník)
1982–1984: Jurij Vladimirovič Andropov (generální tajemník)
1984–1985: Konstantin Ustinovič Černěnko (generální tajemník)
1985–1991: Michail Sergejevič Gorbačov (od 1990 prezident)"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sov%C4%9Btsk%C3%BD_sv­az

Nejvyšší představitelé SSSR
"Nejvýznamnější politické pozice zaujímali nejvyšší představitelé vlády a komunistické strany, později také předsedové Prezídia Nejvyššího sovětu SSSR, od roku 1990 namísto toho prezident SSSR.

Tituly ale byly spíše podružnější, sovětská moc vycházela z méně formálních struktur.

Najdete i nejvyšší představitelé státu a představitele zákonodárných orgánů"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_p%C5%99ed­stavitel%C5%AF_So­v%C4%9Btsk%C3%A9ho_sva­zu

Další odpovědi
isteron

Najlepšia je funkcia 3 v 1.