Kdo byl tajemny Jan Josef Antonin Eleazar Kittel z hor?

Jizerske a Krkonose.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, německy Johann Josef Antonius Eleazar Kittel (3. února 1704, Šumburk (dnes Krásná, část obce Pěnčín) – 16. listopadu 1783 tamtéž) byl český lékař a léčitel. Jeho postava je opředena mýty a pověstmi. Byl nazýván také Severočeský Faust, Faust Jizerských hor, či Černokněžník ze Šumburku.

[editovat] Život
Narodil se a zemřel v Šumburku, dnešní obec Krásná, část obce Pěnčín. Úspěchy doktora Kittela v léčení pacientů byly tak veliké, že již za jeho života o něm kolovaly legendy. Obviňovaly jej ze spolčení s ďáblem a vykreslovaly jeho nadpřirozené skutky

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Jan_Jo­sef_Anton%C3%AD­n_Eleazar_Kit­tel

Další odpovědi
vagra

Poblíž Jablonce, žil v 18. století velmi zajímavý muž. Ovlivnil významně nejen osadu Šumburk (dnes Krásná), ale i široké okolí.
Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, medicínu nikdy oficiálně nestudoval a přesto ho k sobě v nouzi volala chudina i šlechta.
Říkali mu létající doktor z hor.
Jako velký netopýr prý létal pod křídly svého tmavého pláště třeba až do Prahy, aby byl včas u nemocných.
Zázračně a zdarma uzdravoval těžce nemocné, byl příslušníkem mnišského řádu Františkánů a přesto studoval a používal čarodějné knihy, tajně ve sklepě pitval těla mrtvých, létal za pacienty pomocí černého pláště, byl neobvykle bohatý, dal postavit velký dům, kostel, faru a školu. Především ale upsal svou duši samotnému peklu, jen aby získal své nadpřirozené léčitelské schopnosti. To a mnohem více říkají legendy o jizerskohorském Faustovi.

Zdroj: upraveno z-http://www.mos­kyt.net/view.php?cis­loclanku=2003122406

Zlatoděj JT

Jan Josef Kittel, byl dedečkem naší velké operní pěvkyně Emilie Kittlové,která je spíše známa pod jménem Ema Destinnová (Ema Osudová).

Zdroj: http://zlatodej­.blog.cz/