annas

Kdo byl svatý Valentýn? Je pravda, že tento svátek všichni nepříjímají a že jde spíš o svátek komerční?

K položení dotazu mě inspirovala otázka od anonyma – co svým blízkým k tomu svátku koupíte? Kdy je sv. Valentýna?

Nejlepší odpověď
Terryle

Dodám jen svůj názor na tenhle svátek plus pozorování z okolí. Hodně lidí, mezi kterýma se pohybuju, tenhle zavlečenej svátek nebere a nepřijímá.
Nic proti památce svatého Valentýna nemám, ale pokud to byl takový člověk, jak se o něm povídá, nad touhle šaškárnou by se ušklíbl. Pokud mám někoho ráda, nepotřebuju oficiální svátek na to, abych mu to řekla nebo mu udělala radost maličkostí. Kupovat valentýnský blbosti v růžovoučkým papíře, který tentýž den si daruje dalších tisíc párů? A něco jako originalita nebo vkus partnera ne? Jasně, flaškou vína, čokoládou, parfémem nebo roozťoťomilouškým plyšáškem se nic nezkazí, ale ani neoslní. Pokud s někým jsem, tak proto, že je pro mě unikátní – a to mu myslím tuctovým dárkem rozhodně neukážu.
Takže já Valentýna jakožto svátek nemůžu ani cítit. A nemám ráda růžovou, nemám ráda okázalý ukazování zamilovanosti a hrozně mě derou srdíčka v růžovouškejch obchodech, který nastupujou skoro po Vánocích. Fuj.
Zatím jsem teda nepotřebovala to řešit, ale i kdybych jednou s někým něco měla, bez téhle nesmyslnosti se bude muset obejít. To fakt ne. Dám mu dárek 13. února a dám mu dárek 15. února, ale na 14. najust ne a ne a ne.

Další odpovědi
anonym

dávám odkaz zajímavé čtení aspon pro mě,snad i pro ostatní
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Svat%C3%B­D_Valentin

iceT

Jen co vím-Sv.Valentýn (14.2.) byl kněz nebo mnich,který tajně oddával zamilované páry,a byl za to potrestán,proto se stal jejich patronem.V USA byl tento svátek obnoven počátkem 20.let minulého století,k nám se dostal asi po revoluci,jelikož z doby před ní si ho nějak nepamatuju.

Je to stejné nebo podobné jako s Helloweenem,u nás známým jako Dušičky.Do revoluce,byly jen Dušičky a najednou by se všichni potento…

Myslím,že zamilovaní lidé by si lásku mohli vyznávat a dávat dárky po celý rok,ale tento způsob vyznání se mi líbí třeba u lidí,kteří nejsou dostatečně odvážní,nebo oplývají přílišným studem,a proto se vyznávají takto,tajně,protože se bojí odmítnutí.

http://www.you­tube.com/watch?v=lGo­TotMeons

vagra

Existuje hned několik verzí o jeho původu i minulosti.
Jedna z nich praví,že Valentýn byl knězem v době císaře Klaudia II.
Rozhodl se nedodržovat nesmyslný Klaudiův zákon,který zakazoval mužům se ženit,protože vojákem se mohl stát jenom svobodný muž. Dál oddával mladé zamilované páry.
Jenže jednu noc císařovi vojáci vtrhli do kostela a Valentýna zajali.Dcera jeho žalářníka se rozhodla, že jej navštíví a vymohla si dovolení na otci. Valentýn se do ní zamiloval.
V den jeho popravy, tedy 14.února 269 př.n.l., ji zanechal dopis, ve kterém se jí vyznává ze své lásky a podepsal jej:
„Od Tvého Valentýna“. (Zde bychom mohli hledat původ „Valentýnských přáníček“)

Myslím si,že je to k nám importovaný svátek,hlavně z komerčních důvodů.

Zdroj: http://www.in­fodomecek.cz/clan­ky.php?ID=97