annas

Kdo byl sv. Maur? Obsahuje jeho relikviář nějaké poselství?

Kde kde byl ukrytý?

Nejlepší odpověď
vagra

Svatý Maur byl kněz, který působil zhruba v období 1. – 3. století. Při honu na křesťany byl i se svým přítelem sv. Timotejem chycen a popraven. Víme, že to bylo 22. srpna, ale nevíme rok, a dokonce ani století. Jisté je pouze to, že ostatky svatého Maura získali ve 1. čtvrtině 13. století mniši pro benediktinské opatství ve Florennes v dnešní Belgii. Ostatky uložili do zlatem vykládaného relikviáře.
Dřevěné jádro relikviáře je pokryto bohatou zlatnickou výzdobou. Ze zlaceného stříbrného plechu jsou vytepány sošky 12 apoštolů, Ježíše Krista a sv. Maura a také reliéfy s výjevy ze života sv. Jana Křtitele a sv. Maura i sv. Timoteje na střeše relikviáře.
V roce 1838 ho od církve koupil Alfred de Beaufort, nechal jej opravit a po výstavě v roce 1888 převézt na Bečov.
Příslušníci rodu de Beaufort byli členy NSDAP a sympatizanti fašistického Německa, a proto museli jako kolaboranti na konci 2. světové války Československo opustit. Před odjezdem relikviář v rychlosti zakopali pod podlahu hradní kaple.

Zdroj: upraveno,zkráceno z-http://www.ct24­.cz/domaci/26218-cirkev-si-pripomina-vyroci-svateho-maura-k-relikviari-miri-turiste/

Další odpovědi
hanulka11

Sv. Maur žil údajně kolem roku 250 na území dnešní Francie.Jako křesťan tělem i duší víru nejen vyznával, ale i šířil. To poněkud hůře trávily římské úřady a postupovaly tedy způsobem obvyklým a milý Maur byl sťat. Tato jeho životní kariéra ho katapultovala mezi svaté a jako atribut dostal popravčí meč.

Počátkem 11,století je v benediktinském opatství v belgickém Florennes zbudován nový chrám a v něm uloženy ostatky sv. Jana Křtitele a sv. Maura. Jejich pravost potvrzovala destička zvaná autentika, která je od té doby doprovází až na Bečov. Původní relikviář se nedochoval, ten nynější byl vyroben na přelomu 12. a 13. století. Ten přežil i Francouzkou revoluci a po ní ho získal vévoda Alfréd de Beaufort, majitel florentského panství. Jeho syn Fridrich koncem 19. století převáží relikviář na rodové sídlo Bečov, kde už tato památka zůstala.Heinrich Beaufort je za 2, světové války aktivním členem NSDAP a v roce 1945 musí tudíž urychleně mizet. Relikviář zakopává v kapli a ten na celých 40 let beze stopy mizí.A zde začíná příběh jako z detektivky. V létě 1984 navštíví tehdejší československé velvyslanectví ve Vídni jistý Američan. Nabízí obchod. Ví o jistých cennostech ukrytých na našem území od konce 2. světové války, požaduje umožnění jejich vyzvednutí a nabízí za to 250,000 dolarů­.............­.....
Přichází zlom. V zámecké knihovně Bečova je nalezen soupis památek okresu Teplá pořízený v roce 1932, Je zde zanesen i relikviář sv. Maura včetně fotografie. Velikost konferenčního stolku,doplněný onou autentikou z 11. století. Telefonát do Uměleckoprůmys­lového muzea v Praze tuto informaci potvrzuje a doplňuje, že od války o něm nikdo nic neví.

Kriminalisté tedy přijíždí na Bečov, u brány stojí obrněný transportér, aby mohl případný nález bezpečně odvézt. Pátrání trvá bezvýsledně den a noc. Až po vytrhání dřevěné podlahy v zámecké kapli se hlína sype kamsi dolů. A tam, poničený 40. lety vlhka a plísně, čeká relikviář.

Američan prý vzal prohru velkoryse. Když se vzpamatoval, pozval kriminalisty na kafe.

S rekonstrukcí relikviáře bylo započato v roce 1991, Prováděl ji tým akademického sochaře Andreje Šembery, trvala 10let a autor ji považuje za jednu ze svých nejnáročnějších ak­cí.

Relikviář je samozřejmě k vidění v trezorovém sále na Bečově

Zdroj: http://www.pim­pa.info/petr/clan­kyruzne/maur/mau­r.htm