annas

Kdo byl sv. Hilarius, který podle katolického kalendáře slaví dnes svátek?

Pranostika – Svatý Hilarius – vyndej saně, schovej vůz – dnes určitě neplatí.

Nejlepší odpověď
rynek878

Sv. Hilarius z Poitiers (asi 315 – 13. ledna 367) byl latinsky píšícím teologem 4. století.

Narodil se narodil kolem roku 315 v Poitiers (dnešní Francie, lat. Pictavium, odsud jeho latinské jméno Hilarius Pictaviensis) pohanským rodičům, dostalo se mu vynikajícího vzdělání a dovedl také číst řecky. Studoval spisy Starého a Nového zákona, což jej přivedlo k tomu, aby opustil dosud hájený novoplatónismus a přijal křesťanství spolu se svou ženou a dcerou

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sv­._Hilarius

Další odpovědi
vagra

Hilarius z Poitiers (Pictavium) se narodil patrně roku 310 jako dítě zámožných pohanských rodičů v Pictaviu.Dostalo se mu pečlivé výchovy a jako mnoho jiných i jeho dovedla filozofie ke křesťanství a ke křtu. Asi roku 350 byl zvolen biskupem v rodném městě.Postavil se proti pokusu metropolity Saturnina z Arles přivést Galii v souvislosti s milánskou synodou roku 355 k arianismu. Za tím účelem sjednotil pravověrné galské biskupy a přerušil církevní spojenectví s ariány. Saturninovi se podařilo nepohodlného protivníka zbavit. Císař Constantius poslal Hilaria na Východ do vyhnanství. Zde, u Řeků, Hilarius přesněji pochopil, jak je tomu se spornými naukami. císař Julián. Propustil biskupy z vyhnanství, a tím poskytl církvi příležitost, aby si uspořádala své záležitosti bez státních zásahů a Hilaria poslal zpět na jeho biskupský stolec. Brzy nato, v roce 367, Hilarius zemřel.

Zdroj: http://www.ien­cyklopedie.cz/hi­larius-z-poitiers/

hanulka11

Svatý Hilarius pocházel z Galie, narodil se v dnešním městě Poitiers kolem roku 315. Tam byl také jako pětatřicetiletý zvolen biskupem. Dlouho však ve svém úřadě setrvat nemohl; v Římské říši byl tehdy módní arianismus a Hilarius, jeho nejvýznamnější odpůrce na křesťanském západě, byl roku 356 na císařský rozkaz nucen odejít do maloasijské Frýgie.

Hilarius však působil i na východě jako odpůrce arianismu, a proto byl po čtyřech letech poslán zpět. Do svého rodného města si přivezl kromě dalších cenných zkušeností ze sporů s arianismem také hluboké poznatky o řecké teologii. Na východě se také poučil, jak lze s úspěchem využívat při vyučování a utvrzování věřících veršovaných skladeb.

Hilarius, věrný biskup, statečný zastánce pravého křesťanství, plodný autor a v osobním životě sympatický a přátelský člověk, zemřel ve svém rodišti roku 367. o patnáct století později – roku 1851 – byl prohlášen za církevního učitele.

»Všechno, co se událo v Kristu, nám dává pochopit, že po ponoření do vody na nás z výše sestupuje Duch svatý a že se stáváme Božími dětmi, protože si nás hlas Otce osvojil

Zdroj: http://www.tvno­e.cz/svatek.html?da­te=2011-01-13&type=holy