Kelt

Kdo by měl být v pohádce o Budulínkovi více potrestaný?

Dobrý večer? Předpokládám, že pohádku o Budulínkovi znají všichni, uvedu jen podstatné údaje, jak by to asi viděl dnešní soudce.
Dědeček a babička nechají doma Budulínka a řeknou mu, aby nikomu neotvíral a počkal až se vrátí. – Nehlídají osobu jim svěřenou do péče, tato osoba není plnoletá.
Přijde liška a odveze Budulínka – únos, jízda na zvláštním vozidle bez oprávnění, držení Budulínka v lišcím doupěti.
Přijde dědeček s babičkou, vezmou housličky a buben, hrají, lišky vylezou ven, dědeček s babičkou je chytnou do pytle, zmlátí, vysvobodí Budulínka a ten slíbí, že bude hodný – dělání hluku v lese, nedovolený odchyt chráněných zvířat a jejich týrání.
Pokud jsou v příběhu ještě další skutky, které lze brát jako trestné, tak to , prosím, napište. A kdyby tyto tresty posuzovány soudem, tak kdo by na tom byl hůře, kdo by déle seděl? Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
led

Toto, čo píšete sa stalo aj v skutočnosti. Istá matka po detskom predstavení klasickej rozprávky sa nechala ohlásiť u riaditeľa divadla. Ne stretnutí riaditeľovi vyložila zoznam trestných činov a k nim viažucich sa paragrafov, ktorých sa hrdinovia tejto rozprávky dopustili od malých priestupkov až po trestné činy.
Skúsili ste sa takýmto „právnickým okom“ pozrieť na klasickú „českou pohádku“?
Na vašu otázku:
1 – jednoznačne najväčšiu zodpovednosť majú starí rodičia… Ale zamyslime sa nad zodpovednosťou rodičov malého Budulinka? Ak žijú (nikde sa nehovorí o ich smrti), kde sú, prečo sa nestarajú o svoje dieťa? Sú starí rodičia spôsobilí vychovávať malé dieťa? Čo robí obec, ako sa stará o dôchodcov a chorých seniorov (v rozprávke je vidno, že obaja starí rodičia museli ísť za svojimi povinnosťami)? Prečo dieťa nie je v škôlke na predškolskej príprave, alebo, ak je školák, prečo nie je v škole… čo robí škola? Čo robí sociálka?
Líška prototyp podvodníka, špekulanta, ktorý množstvom svojich slov klamstvom presvedčil maloletého Budulínka, aby odišiel s ním. Prečo by mala byť trestne zodpovedná z únosu? Veď urobila len to, čo robia bežne médiá, bez použitia násilia, výberom pútavých slov a zobrazení, presvedčila (tak ako televízia divákov) malého neskúseného chlapca. Veď Líška plnila žalania Budulínka. Vážený pán sudca, vážená porota, obvinená Líška je nevinná!