Dodopolasek

Kdo bude vinen za dopravní nehodu.

Při odbočování vozu ze silnice na parkoviště, které bylo za chodníkem se vyboural cyklista řítící se po chodníku s tím, že ho odbočující vozidlo omezilo. Cykllista ale na chodníku něměl co dělat. Kdo bude vinen, případně co hrozí, pokud došlo ke zranění cyklisty?
Doplňuji:
MNO nevím o jaký paragraf se to opře, protože:

odstavec (2) Řidič nesmí

  1. ohrozit chodce přecházející pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje, při odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci, při vjíždění na pozemní komunikaci a při otáčení nebo couvání.

baba na kole jasně není a nemůže být chodec!!!

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Cyklista může dostat pokutu za to, že jel na místě, kde neměl co dělat. viníkem nehody však bude jednoznaně označen řidič vozidla.

Tak proč se nás ptáš, když už to máš vyřešené? Znovu opakuji, že viníkem nehody budeš ty, jelikož při odbočování musíš dbát zvýšené opatrnosti. Že ta tvoje baba na kole neměla na chodníku co dělat je věc druhá a taky jsem ti odpověděl, že za tento přestupek může být cyklistovi udělena pokuta.
Pokud však toto bude tvůj argument u správního nebo soudního řízení, zcela jistě počítej s přísnějším trestem.
Ještě bych doplnil o jeden příklad: Na silnici pojede neosvětlené vozidlo. Ty do něj narazíš, jelikož jsi ho neviděl. viníkem nehody budeš ty, jelikož máš jet takovou rychlostí abys to vozidlo viděl a mohl dostatečně reagovat (na vzdálenost na kterou máš rozhled). Řidič neosvětleného vozidla dostane pokutu, že nepoužil stanovené osvětlení.

Další odpovědi
atriplex

Na to nelze jednoznačně odpovědět, protože zde máme jen vaši verzi a nikoliv kompletní spis.

člověk

pokud by hrozil větší trest,nebo velké a vleklé finanční zatížení
doporučuji soudního odborníka,na odhad jakou rachlostí jelo kolo,
beru v uvaho kauzu,kdy nepozorný motorista porazil motorku,která po odhadu soudního znalce jela takovou rychlostí,že daný řidič nemohl zareagovat a výrazně mu byl snížen stav procentního zavinění
tak i osoba na kole jela po nedovolené komunikaci a to tak,že rychlost převyšovala možnost postřehnutí a dání přednosti