vlk samotař

Kdo bude po mě bude dědit když nenapíšu závět-mám družku,dceru a z minulého vztahu další dceru která žije jinde.

Když se barák rozříznout na tři díly nedá a jejich vzájemná dohoda není možná.
Doplňuji:
To mám teď na starý kolena stavět ještě jeden barák nebo je vystěhovat prodat to a peníze rozdělit.

Nejlepší odpověď
Drap

V závěti nelze vyloučit dcery z dědictví, ať už žijí kdekoli a nezáleží na tom, z kterého jsou vztahu. Jedinná možnost by byla vydědění, ale to má své přesně stanovené podmínky. Nejednodušší je rozdělit svůj majetek ještě za života, třeba darem, prodejem a podobně.

Další odpovědi
Sůwa

Ze zákona budou dědit obě dcery rovným dílem, družka nic. Pokud máš jasno, můžeš všechno zařídit sám už teď a nečekat jak to dopadne až tu nebudeš.

Deli

Také si můžete družku vzít a zkomplikovat to tak ještě víc – pak budou každá z nich dědit 1/3. Nezbyde jim než prodej nemovitosti a dělení peněz.
Můžete ale sepsat závěť např. ve prospěch družky a dcery, neopomenutelné dědičky, v ní požádat, aby respektovaly Vaše přání. Je pak na nich jak se rozhodnou, až jim dá notář při vyřizování závěti na vybranou, zda Vaše přání respektovat budou, či ne. Nebo prostě dům darujte družce (bude ale platit darovací daň) a pak bude jen její. Pozor, aby nakonec nezemřela dřív, dům nezdědili její příbuzní a vy jste se nestěhoval pod most.

mosoj

Zdá se to kruté, ale můžeš ještě za svého života některé z jmenovaných domek darovat s věcným břemenem, aby jsi nakonec měl kde bydlet. Jinak to dopadne tak, že se dům úředně prodá a peníze se rozdělí mezi právoplatné dědice a to jsou dcery.
Pokud jde o peníze jedná se bez zkrupulím ať si tady říká kdo chce co chce. Moje sestra se svojí dcerou nechala splnoletnit svého vnuka ( syna její dcery) jenom proto, aby ještě za života naší matky mohla převést její byt na toho vnuka. Matka již moc při smyslech nebyla a bůh ví co jí napovídali. Rozumná obrana proti tomu neexistovala. Vše jsem se dozvěděl až po smrti matky, když jsem kontaktoval sestru abych se domluvil co s tím bytem po matce uděláme.
Vnuk okamžitě jak dosáhl plnoletosti byt prodal a peníze probendil.

socan

Tady každá rada drahá. Každopádně pokud chcete, měl byste zřídit věcné břemeno nebo upravit závěť, aby vaše družka neskončila na dlažbě.

vlk samotař

Dá se v závěti uvést: Bydlet tu budou obě dcery i s družkou. Která z dcer s tím nebude souhlasit nedostane nic. Jsou tu dva samostatné byty.

Sůwa

To není otázka bydlení, ale vlastnictví. Vztah druh – družka dnes už nezakládá právo na pozůstalost a dcery bys měl podělit stejným dílem. Když se oženíš a máš v plánu zemřít dřív, tak družka ( již manželka ) bude nejen dědit, ale může jí vzniknout i nárok na vdovský důchod. Dvě mohou bydlet v domě a tu třetí vyplatí. Variant je ještě mnohem víc…Taky můžeš barák prodat, dožít v pronájmu a peníze rozfofrovat. Pak nebude žádné dědictví, ale taky žádné spory.