Miroslavst

Kdo bude následovníkem papeže? Jak se to určuje, kdo se volí?

Jakým způsobem se určuje kdo následuje papeže? Papež je až do své smrti nebo může být vyměněn novým?

http://www.funny-games.biz/ima­ges/pictures/169-mr-bean.jpg

Nejlepší odpověď
Terryle

Teoreticky papež může složit úřad, ale nedělá se to, většinou slouží až do smrti. No a až umře, sejdou se kardinálové z celýho světa, zavřou se do katedrály Petra a Pavla pod zámek a ven je pustěj, až se dohodnou, kdo bude novým papežem. Čeká se na barvu dýmu z komína – dokud je černej, nedomluvili se, až vyjde bílej, je papež zvolen a dav začne juchat „habemus papam“ čili Máme papeže. Taková trošku komedie. A volba papeže je hledání kompromisu a někoho neškodnýho, kdo pokud možno nenapáchá ve vedení církve moc zmatků a novot (jako třeba v 60. letech Jan 23., kterýho zvolili jakožto celkem starého pána, který by neměl nic moc natropit a měl by brzo umřít :) a on sice vydržel v úřadu jen pět let, ale udělal v katolické církvi taakovej vítr, že všichni zejrali :) a mám zato, že církev došla k závěru, že si tím odbyla reformy minimálně na pár století dopředu :o/

Další odpovědi
Děda Louda

Něco mi našeptává, že papežovým nástupcem bude opět papež. Tedy nový.

hanulka11

http://www.te­ologicketexty­.cz/casopis/2004-5/Jak-se-voli-papez.html