setapouch

Kdo a kdy začal pojmenovávat sídla?

Popř. který sídelní název je nejstarší doložený?

Nejlepší odpověď
klumprt

V okamžiku, kdy byly na světě tři sídla, která mezi sebou byla v kontaktu. V každém sídle bylo nutné nějak odlišit ty dvě zbývající od sebe. Řekl bych, že to bylo v době, kdy se skupiny lidí začaly usazovat na stálých místech, což by mohlo být se vznikem zemědělství. Tj. zatraceně dávno.
Nicméně tuto vědu jsem nestudoval, tak nemám fundované znalosti, což mi ovšem nebrání zde odpovídat.
Těžko říct, který sídelní název je nejstarší. Názvy vznikaly, měnily se a zanikaly. U nás bych hledal mezi jmény s keltským kořenem. Častěji by se takové mohly vyskytovat ve středních a jižních Čechách tam, kde osídlení bylo stabilní a kde nebyly tak silné vlivy německé ani slovanské.