annas

Kdo a kdy vymyslel ostnatý drát? V které době se jeho použití stalo symbolem útlaku a nesvobody?

Nejlepší odpověď
fcoop

Nejúspěšnější ostnatý drát byl patentován Josephem F. Gliddenem z Illinois v roce 1874. Vynález ostnatého drátu tak na sklonku 19. století významně ovlivnil rozvoj chovu hovězího dobytka na americkém Západě, neboť umožňoval relativně levně ohradit rozsáhlé pastviny.

Významné bylo také využití ostnatého drátu při budování efektivních protipěchotních překážek na bojištích. Spolu s použitím kulometu způsobil později praktické zablokování pozic během 1. světové války. Překonání takových překážek byl jeden z popudů k vývoji tanku.

Smutnou proslulost získal ostnatý drát jako součást oplocení koncentračních táborů, později také na tzv. Železné oponě, hranici oddělující za studené války západní a východní státy. Ostnatý drát se tak stal symbolem útlaku a nesvobody.

V klasické konstrukci z drátu v pravidelných rozestupech kolmo trčí zaostřené špičky drátu. Modernizací ostnatého drátu je tzv. žiletkový drát, který sestává z jednoho drátu jako jádra, do kterého jsou s krátkými mezerami upevněné „žiletky“ – ostré kousky tenkého plechu.(Net)

Další odpovědi
vagra

Původně měl ostnatý drát sloužit jako ochrana.

První pokusy se objevily už v polovině 19. století v USA.
Ostny z hřebíků v destičkách připevněných na drát, které si nechal patentovat Lucien Smith, se ale nehodily pro sériovou výrobu. Další typ byl tvořený ostny z plechu, které byly fixované dvojicí překroucených drátů. Tvarem připomínaly diamant.

Zásadní změnu přinesl do historie ostnatého drátu rok 1874. Tehdy požádala jistého Josepha Gliddena jeho manželka, aby jí oplotil zahradu. A pan Glidden se dal do práce. Na kávovém mlýnku ohýbal drát a pak z něj odštípnul ostny. Ty pak navlékal jako korálky na další drát a opět fixoval překroucením. Jeho patent vyvolal „ostnatou“ horečku. Další a další vynálezci přicházeli s novými pokusy. Vzniklo tak přes 1500 druhů ostnatých drátů.
Bohužel – všechno se dá zneužít. A tak se stal v době války na čas i nástrojem represe. Dnes máme další nástupce – žiletkové dráty. Věřme, že nás budou už jen chránit.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/211563235­300035/

Illines

Asi kolem 18 stoleti se objevil ostnaty drat,a hojne byl pouzivan na Zapade k potrebe kovboju,ohranicit pozemky pro sva stada.A casem ,casteho ohranicovani ,zapricinilo omezit svobodu prvoobyvatelum indianum.

Vlk-Gabriela

Nevěř ostnatému drátu, byť by se stokrát tvářil jako stonek růže. (Karel Kryl)

Zdroj: http://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Ostnatý_drát

led

fcoop sice správne napísal vznik a jedno z prvých použití ostnatého drôtu, ale zabudol (asi si nevšimol), že ostnatý drôt bol používaní aj pri ohradení „zajateckých“ táborov porazených indiánskych kmeňov pred ich presídlením do rezervácií.