annas

Kdo a jakým způsobem vysvětlil rodičům, proč nemohl jejich dětem nadělovat dárky Ježíšek, ale Děda Mráz?

V Ostravě letos 2. a 3. prosince navštívil nejen ruské děti „opravdový“ Děda Mráz. Rovněž jsem si Dědu Mráze připomněla pohádkou Mrazík.

Vím, že to bylo asi od 50. let, ale víc nemohu najít.

Nejlepší odpověď
vagra

Za přelomový můžeme považovat rok 1952, kdy tehdejší československý prezident Antonín Zápotocký promluvil ke všem, kteří se o Štědrém večeru nejvíce shromažďují kolem vánočních stromků: k dětem a mládeži.
Vysvětlil, že Ježíšek měl připomínat pracujícím a bědným, že chudí patří do chléva, ale že doba se změnila. Také Ježíšek prý vyrostl a zestárl, narostly mu vousy a stal se z něj děda Mráz. Jeho znakem nebyla hvězda betlémská, ale řada rudých hvězd na šachtách, hutích a továrnách.
Měl být vnímán ne jako symbol Vánoc, ale jako nositel vděčnosti a lásky k Sovětskému Svazu a šiřitelem jeho poznání.
Doplňuji:
Omlouvám se za dezinformaci- šlo o rok 1953.
Je mojí chybou, že jsem si tuto skutečnost neuvědomil.

Pravda je taková, že Ježíšek přežívá ve většině českých domácností do dnešních dnů a domnívám se, že moje odpověď tuto skutečnost nevyvrací.
Podotýkám, že jsem proti importování jakýchkoliv svátků, nebo jejich názvů z ciziny.
Ať z východu, nebo západu.

Zdroj: zkráceno z-http://www.mi­nutasencyklope­dii.cz/

Další odpovědi
Sůwa

Nechci znevažovat odpověď >vagra<, ale v roce 1952 nemohl být prezidentem Antonín Zápotocký, protože Klement Gottwald zemřel v březnu 1953. Tohle totiž nikdy nezapomenu, protože my, děti z mateřské školky jsme musely vystát v hnusném počasí dlouhou frontu, abychom mohly vidět žlutou mrtvolu.
Zážitek pro dítě předškolního věku nezapomenutelný.
K vlastní otázce, nikdy mi nikdo nevnucoval ani Ježíška, ani Dědu Mráze. Dárky jsme dostávali od rodičů a prarodičů.

tom004

Nepamatuji si,že by někdo,někdy nabádal rodiče,ani mé,ani žádné mých spolužáků k tomu,že dárky naděluje Děda Mráz.Vždy to byl Mikuláš a Ježíšek.Školní vánoční besídky,byli vždy s Mikulášem,andělem a čertem.A měl bych si něco pamatovat,škola pro mne začala v roce 1953.Jediné co soudruzi na školách zrušili,bylo náboženství,jestli si dobře pamatuji,tak v roce 1957.
Souhlasím se >suwa<.

Drap

Nikdo. Byly sice občas něškde besídky a podobné věci, kam přišel Děda Mráz , ve škole nám říkali, že v Rusku nosí dárky dětem a podobně. Ale u nás chodíval vždy Ježišek, stejně tak jako u všech ostatních, které jsem znal. Ve škole se nás nikdy učitelka ani učitel /a tenkrát jich byla zhruba polovina /nezeptali co přinesl Děda Mráz, ale vždy jen co přinesl Ježišek.
Takovéto řeči, že musí být Děda Mráz a podobně je slyšet až po převratu v roce 89.Žil jsem v té době a pamatuji si to velice dobře. V dnešní problém se Santa Klausem je asi větší, všechny děti jsou soustavně masírovány jeho podobou v masédiích v reklamách a podobně. Stejně jsem ale přesvědčen že v našich krajích Ježišek neprohraje.

zdroj : paměť a vlastní zkušenost

venkovan

No ještě, že se doba trochu napravila. Pro všechny malé děti je lepší říkat,Ješíšek než Děda Mdáz nebo Šanta Kluš