mathew.hasis

Kdo a jak vyfotil Mléčnou dráhu?

Zdravím, tak jsem nad tím přemýšlel když je všude tolik obrázků naší galaxie a přesto jsme nikdy neměli žádný teleskop mimo naši galaxii tak jak tak dobře víme a kde jsme pořídili snímky naší galaxie? .. to že máme snímky jiných galaxií je pochopitelné ale vyfotit něco v čem jsme a nikdy jsme nebyli venku to je zajimavé 🙂 .. díky za odpověd
Doplňuji:
Tohle všechno chápu mě spíše zajímá když si do googlu zadáte Mléčná dráha a vidíte naši galaxii jakoby zvrchu tak jak víme že takto vypadá když nikdo nikdy nebyl mimo ni… a jak se ji podařilo takhle z dálky vyfotit ..

Nejlepší odpověď
www

Nevím kdo první,ani čím.
Mléčnou dráhu jsem si vyfotil sám, tam kde bylo co nejmíň světelného smogu, běžným fotoaparátem. Jinak můžeš do PC nainstalovat stellarium a máš to jako víno!
Zdarma, česky.

Další odpovědi
michael69

Mléčnou dráhu,tedy naší galaxii nikdo z lidí zvenčí neviděl.Žádná fotografie celé naší galaxie z exteriéru neexistuje. Ten pás(který se nazývá Mléčná dráha) přes oblohu je právě ten zploštělý disk nespočtu hvězd,ale na který se díváme z jeho vnitřku.Všechny hvězdy,které vidíme do této naší galaxie patří a ve směru pohledu samotného disku galaxie se vlivem nesmírných dálav hvězdy slévají do známého pásu.Blízké hvězdy vidíme jednotlivě,ty vzdálené tvoří onen jednolitý pás.Pokud tedy hledíte na mléčnou dráhu,díváte se právě ve směru plochy disku galaxie.Zimní obloha je směrem na opačnou stranu a mléčná dráha je užší než letní,protože jsme s naším sluncem při okraji galaxie a ve směru pohledu je méně hvězd.V létě naopak je Mléčná dráha vidět širší a je to tím,že hledíme právě opačným směrem než v zimě.Hledíme spíše směrem ke středu galaxie.A že jsme spíše při okraji,je tímto směrem pro nás hvězd více. ještě dodám,že naše slunce obíhá s celou naší sluneční soustavou střed galaxie.Říká se tomu galaktický rok.Pokud by někoho zajímalo,kterým směrem se řítíme šílenou rychlostí s naším sluníčkem,tak je to zhruba směrem ve kterém vidíme souhvězdí labutě.

romanhorak

podívej se na web jakfotitmlecnou­drahu.cz