Avatar uživatele
anonym

Kde vznikl v projevu čím dál používanější nešvar v písemném tvaru: „Si myslím, Si udělám, Jsem neviděl …?“

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2994 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Znám hodně dlouho, jde o nespisovné výrazy, neuvědomění si pravidel přízvuku v češtině, postavení nejen předklonek a příklonek. Objevuje se poměrně často, studenti používali i v písemných pracích.

Osobně mně vadí také vliv anglického slovosledu – příslovce na konci věty – vznikají falešné syntaktické dvojice. .

Jedna možnost – vynechání zájmena (já) si myslím, (já) si udělám) – příklonky

Druhá možnost – příklad „hovor, nejdřív obecný, se měnil v soukromý“

Spojení – Přs – „se měnil“ nestojí hned za podmětem, ale :po výslovnostní přestávce. Začíná příklonkou „se“, takže působi jakoby samostatné. Zřejmě i podle toho se ujal slovosled – se narodil v Praze x narodil se v Praze.

Ale v tomto případě se dají využít obě možnosti. Záleží na kontextu a slovosledu.
K. se narodil v Olomouci, ale žil v Praze. x I když žil K. v Praze, narodil se v Olomouci

Jsem neviděl – (Já) jsem to neviděl – místo – neviděl jsem to – jsem předklonka – před (jsem) neviděl. x jsem příklonka v druhém tvaru – přízvuk se posunul na neviděl (jsem).

Slovosled záleží na postavení příklonek a předklonek – souvisí se slovním přízvukem.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Si myslím, že nemáš pravdu. Jsem neviděla, že by to někdo používal.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
iceT

Lamalam … si myslím, že nemáte pravdu, já to občas tady na odpovědích použiju, když nechci větu začínat slovem Já . Ale fakt jen občas a vím, že to není správně.:-)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek