KubikS7

Kde všude se vyskytuje vzácný Mandelík hajní?

Nejlepší odpověď
annas

Mandelík v ČR.
Mandelík hajní je v České republice již téměř vyhynulý ptačí druh, hnízdí však v Polsku a proto při migraci e může být výjimečně zastižen na Valašsku.

Zdroj: http://www.priroda-valasska.cz/cz/4-priroda-valasska/41-zivocichove-mnohobunecni/52-strunatci/56-ptaci.html

Další odpovědi
beer

Cituji:
Rozšíření
Corracias garrulus garrulus – sever Afriky, jižní a východní Evropa, areál pokračuje do Asie po Irák a severozápadní Irán, středem Asie se táhne úzký pruh až po horní Irtyš. Jižnější oblasti Asie obývá C. g. semenovi. V posledních sto letech se areál druhu v Evropě drasticky zmenšil, stále ustupuje k jihovýchodu. Stabilní populace zůstávají pouze ve Francii, Moldávii a Rumunsku. Ze sousedních zemí hnízdí asi 200–300 párů ve východním Polsku, 25–40 p. na Slovensku, 300–600 p. v Maďarsku a do 10 párů v Rakousku. Přísně tažný druh, zimuje převážně na jihu Afriky
U nás v minulosti hnízdil pravidelně a místy i dost početně (i v koloniích), během 20. století úplně vymizel. Poslední pravděpodobné hnízdění bylo zaznamenáno v roce 1991 v okolí Brna. V současnosti jsou pozorováni jen ojediněle ptáci na tahu.
Autor: Jindřich Poříz

Doplňuji:
Jako klučisko jsem ho pravidelně vídával sedět léto co léto u lesíka, v poli na „trianglu“, no a byla to vždy jedna velká paráda ..

dědapetr

Hnízdí v jižní, střední a jihovýchodní Evropě, západní a střední Asii a v severní Africe. Ptáci v srpnu až září na zimu migrují do východní Afriky, odkud se do střední Evropy začínají navracet obvykle během dubna.
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Man­del%C3%ADk_haj­n%C3%AD

Zdroj: Hnízdí v jižní, střední a jihovýchodní Evropě, západní a střední Asii a v severní Africe. Ptáci v srpnu až září na zimu migrují do východní Afriky, odkud se do střední Evropy začínají navracet obvykle během dubna.