gibina1997

Kde v básni byste našli metaforu, apostrofu a epiteton (básnický přívlastek)

Mé srdce, malé ptáče holé,
se zimomřivě zachvívá!
Ó, jak jsi krásná na mém stole,
podzimní kytko zářivá!

Apostrofa by měla být asi to: „Ó jak jsi krásná na mém stole“.
Metaforou a epitetonem si nejsem jistý. Metafora možná to „zimomřivě zachvívá“ a epiteton možná to „podzimní kytko zářivá“. Potřebuji se spíše ujistit, neboť si opravdu svými tvrzeními nejsem jist. Každá odpověď mě potěší.
Doplňuji:
Tzn., že apostrofa je „Ó, jak jsi krásná na mém stole,
podzimní kytko zářivá!“ ???
A metaforu a epiteton mám dobře nebo nikoliv?
A to „mé srdcem, malé ptáče holé“ opravdu nevím.

Nejlepší odpověď
annas

Uvažujete správně, ale zkuste se ještě zamyslet. Nevím, které figury na ZŠ probíráte.

Apostrofa – celé dvojverší.
Zimomřivě zachvívá – ano.
epiteton – ano.

I básnický přívlastek vytváří se svým podstatným jménem vztah metafory či metonymii – zářivá kytka – metafora nebo metonymie?

Ještě vám zbývá první verš – mé srdce, malé ptáče holé … zvolání, co by to mohlo být?

Doplňuji:

  1. Apostrofa – autor přece oslovuje kytku, když napíši jen – Ó, jak jsi krásná na mém stole – nepoznáme, že jde o kytku.
  2. Metafora – se zimomřivě zachvívá – se vztahuje k srdci = ptáče – celé metaforické vyjádření.
  3. Epiteton – podzimní kytko zářivá.
  4. První dva verše jsou básnické zvolání, citově vzrušené zvolání, autor něco sděluje = exklamace (jí se podobá apostrofa, jíž autor oslovuje to (toho), kdo nemůže odpovědět).

Další odpovědi
potížistka

Ano, apostrofa je Ó, jak jsi krásné na mém stole (oslovení neživé věci),
epiteton-podzimní kytko zářivá (básnický přívlastek)
řekla bych že ta metafora je spíše – mé srdce, malé ptáče holé