Andělé

Kde sehnat opis zápočtového listu,když firma v době mé MD skončila?Děkuji.

Pracovala jsem ve firmě na dobu určitou(vždy mi ji po 6 měsících prodlužovali). Když jsem otěhotněla a byla na neschopence,přišla mi poštou domů ukončená smlouva a do práce jsem si jela vyřídit formality na personální oddělení. Bohužel si nepamatuji,z jakého důvodu nemám zápočtový list. Ale jsem si naprosto jistá,že mi ho nedali ani na osobním,ani ho nezaslali poštou. Je možné,že mi ho zapomněli vydat,nevím…

Pokud firma skončí,kam posílají osobní spisy zaměstnanců? Na správu sociálního zabezpečení? Najdu ho tam? Nebo kde? Poradíte prosím? Děkuji.:-)
Doplňuji:
ocko,děkuji moc.
Zapomněla jsem dodat,že MD mi skončila před 3 roky a firma zanikla cca před 6 roky. Když je tedy na likvidátora pozdě,můžu se i tak obrátit na obchodní rejstřík?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud zaniká podnikatelský subjekt, tak to ještě nějaký čas trvá, než je likvidace dokončena. Po tu dobu se lze v podobných záležitostech obracet na likvidátora. Jeho jméno a adresu by se Vám mělo podařit získat na obchodním rejstříku. Likvidátor by měl vědět, kde jsou uloženy archiválie, které po rušené společnosti zůstávají. Většinou by měly být uložené v archivu podle místní příslušnosti. Je-li sídlo rušené společnosti v blízkosti Vašeho bydliště, tak se zkuste zeptat přímo v tomto archivu, zda jsou zde uloženy osobní materiály dané společnosti, případně kde byste se mohla po nich zeptat.
Podívejte se, zda máte pracovní smlouvy a jiné doklady, na jejichž základě by bylo v nejhorším případě možné doložit odpracovanou dobu. Poslední variantou je svědectví alespoň dvou bývalých spolupracovníků, kteří by vám potvrdili, že od data nástupu až do odchodu na mateřskou jste v této firmě pracovala.
Na sociální zabezpečení firmy posílají pouze doklady o odvodech záloh z mezd a evidenční listy důchodového pojištění. Ty potom slouží k doložení odpracovaných dob.
Zápočtový list se předává novému zaměstnavateli nebo úřadu práce.
Doplňuji:
Když je to tak dlouho, tak už to přes OR nemá smysl. Zkus se podívat na internet do Výpisů z OR (stačí zadat název společnosti) a pokud je tam zaregistrovaný „Výmaz“ zaměstnavatele, tak ukončil svou činnost i likvidátor. Mohl by si sice pamatovat, kam se archiválie umisťovaly, ale moc bych na to nespoléhala.
V tom případě zbývají archivy. Ale to není problém. Řešila jsem před dvěma lety započtené odpracované doby na důchod a všichni archiváři byli velmi ochotní.
Je otázkou, k čemu ten zápočtový list teď potřebuješ. Pokud kvůli sociálce, tak zajdi na úřadovnu rovnou a vysvětli, že ti chybí zápočťák a proč se to stalo. Určitě se řešení najde. Já měla tu smůlu, že archiv po zrušené organizaci vzal za své při předchozích záplavách v Praze, takže už nebylo co dohledat. Mohu-li ti poradit, tak si schovávej kopie pracovních smluv a zápočtových listů. Držím palce. Dá to zřejmě trochu telefonování a běhání, ale určitě se to podaří dohledat.

Andělé

ocko,děkuju za veškeré informace,podívám se na net,to jsem nevěděla a když neuspěju,archivy najdu kde prosím?
ZL potřebuju pro případné nové pracovní místo. Není to ještě jisté,ale pokud mě vyberou,tak 15.7. nastupuji do práce a tak se pídím,kde ZL sehnat.
Kdysi jsem se po něm ptala na ÚP,ale vzhledem k tomu,že ÚP vycházel z MD,tak ho u nich prý nemám.
Kopie pracovních smluv mám,ty by se daly v krajním případě použít?
Děkuju.

anonym

Když si dáš do vyhledávače okresní archiv v …, tak pod tímto titulkem najdeš archiv, který potřebuješ. Buď budeš mít štěstí a najdeš své materiály přímo tady, nebo Ti poradí, na jakou adresu se obrátit.
Na novém pracovišti vysvětli, co se Ti přihodilo a že se snažíš ZL dohledat. Určitě Ti vyjdou vstříc. Zápočťák má při nástupu pro zaměstnavatele informativní hodnotu hlavně ve vztahu k nároku na dovolenou. Než ji budeš smět čerpat, tak máš přes dva měsíce čas.
Proto si nemyslím, že zaměstnavatel by Tě nepřijal z důvodu, že zápočťák budeš schopná doložit až později.
Pracovní smlouvy jsou uzavírány k datu nástupu. Takže je z nich jasné, od kdy jsi nastoupila do práce.
Ještě bych zašla na tu sociálku – důchodová evidence. Zaměstnavatel za každý odpracovaný (i za část) rok za všechny zaměstnance (mimo dohody a brigádníky) podává přehled o výši příjmu. Na tomto přehledu je také uveden počet odpracovaných dní, ostatní doby zaměstnání, vyloučené doby atd. Věřím tomu, že nepodaří-li se Ti sehnat zápočťák, půjde z tohoto přehledu vytvořit doklad, z něhož bude odpracovaná doba zřejmá.
Pokud budeš něco potřebovat, tak se klidně ozvi. Všude jsou lidé a vše jde při trošce dobré vůle vyřešit.
Držím Ti palce, ať vyjde hlavně ta nová práce a ať Tě úřední šiml neutahá.

Andělé

Super informace,jsem za ně moc ráda,děkuju.
A také mě uklidnilo,že pokud ZL neseženu do nástupu práce,můžu ho doložit později nebo že pokud ZL neseženu vůbec,bude stačit doložit dokumenty ze sociálky-důchod.evidence.
Kdybych něco potřebovala,požádám ještě o radu,děkuju.
Kéž mě práce vyjde,úřední šiml neutahá a snad vše brzy vyřídím.
Děkuju moc moc.:-)