ShyDoe

Kde sehnat kvalitní mrkev nebo beta karoten ?

Ahoj, chci si do svého domácího opalovacího krému přidat beta karoten, který chrání a prospívá pokožce, jenže nikde nemůžu sehnat kvalitní mrkev a nám na zahradě ještě nevyrostla. Ta že se chci zeptat, jestli se dá koupit čistý beta karoten v prášku nebo kde koupit kvalitní mrkev, dík ;)

Nejlepší odpověď
da ny

Také mám ráda mrkvový salát, ALE:
Z pouhého pojídání syrové mrkve do sebe člověk žádný betakaroten nedostane! Ani chroupáním, ani ze strouhané s jablkem nebo bez něj… :)
Takto je zdrojem vlákniny, nějakého vitamínu, cukru a minerálu.

Pokud chcete z mrkve získat betakaroten, nastrohejte větší mrkev nahrubo (na nudličky) a na malém množství řepkového oleje případně másla orestujte na pánvi k lehkému zahnědnutí. Jen krátce tepelně zpracovanou mrkví za přítomnosti tuku může lidské tělo získat betakaroten (provitamin A).
Užívat 2× týdně, lze přidat/kombinovat s další stravou nebo jíst samostatně.
Takto získaný betakaroten je vhodný pro všechny.
Tablety betakarotenu z lékárny nejsou příliš vhodné pro alergiky.....
Doplňuji:
Pokud si mohu vybrat, dám přednost mrkvi české/slovenské zakoupené na tržnici, případně od „ověřených“ farmářů (trhy). Případně v super/hyper marketu.
Pokud možno nemyté :)
Když není jiná, spokojím se pak i s tou holandskou ;)

Zdroj uvádí, že malou část betakarotenoidů lze sice získat i ze syrové mrkve…
Z jiných zdrojů vím, že je situace taková, jak jsem popsala výše ;).
https://www.dtes­t.cz/clanek-1241/zelenina-jako-lek-mrkev

Další odpovědi
jáára

A ty jsi blondýna?

marci1

Kvalitní mrkev je zušlechtěná holandská mrkev. Má krásnou oranžovou barvu. Objevuje se normálně v supermarketech, či hypermarketech ( balená ). Kupuji si jen tuto. A stačí když ji budeš jíst. Celou nebo nastrouhanou, třeba s jablkem, troškou cukru, troškou citrónu a vody. Je to super. 🙂