annas

Kde se vzalo úsloví „Vox populi, vox dei“ a jak je chápete?

Platí i v současnosti?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Neplatí je to vyditelné u našich politiků.

Časté je spojení: Vox populi, vox dei, „hlas lidu, hlas Boží“. Jde o staré spojení někdy chybně přisuzované Williamu ze Malmesbury ve 12. století.
Jiné rané odkazy se vztahují k dopisu Alcuina Karlu Velikému z roku 798, ačkoli je pravděpodobné, že spojení bylo použito již dříve.[1] Plná citace od Alcuina zní:

“A těm, kdož říkají, že hlas lidu je hlasem Božím, nemá se věřit, neboť rozmařilost davu je vždy velmi blízka šílenství.“

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vox_po­puli,_vox_Dei

Další odpovědi
fcoop

Hlas lidu,hlas Boží.......

Myslím,že je to těžce populistické a pokrytecké.

“A těm, kdož říkají, že hlas lidu je hlasem Božím, nemá se věřit, neboť rozmařilost davu je vždy velmi blízka šílenství.“(Net)

Doplňuji:
A obráceně:„Svoboda je kost,která se hází lidu,aby se o ni serval“.

anonym

Ad MrGandy, když kritizuješ, tak uveď lepší.
Pro nýmandy je snazší odsoudit, když sami nemají co nabídnout.

MrGandy

spatne zpracovany odkaz …