Drap

Kde se vzalo slovo torna ? Z čeho to vzniklo ?

Nejlepší odpověď
annas

Torna = torba. – uvádím význam pro vojenskou a sportovní brašnu na záda, tlumok.

U všech slovanských národů i jiných národů včetně Maďarů se toto slovo objevilo.. Stsl. turbica má původ v maďarském nářečním slově t turba. Původ z tureckého torba.

Ve stč. se užívalo i slovo: tanejstra = tornistra, pytel, torba.

Etymologický slovník
Doplňuji:
Doplňuji, třeba se někdy objeví podobný dotaz. Zajímal mě ještě rozdíl mezi původem slovy torna a torba. Oba výrazy z maďarštiny, ale prapůvod těchto slov se liší, i když se nakonec jejicj význam sjednotil.

Uvedla jsem, že ve stč. se užívalo slovo tanejstra. Po hláskových změnách tanister, tanistra, tornistra, zkráceně nářečně na torna = torba, mošna.

Slovo tanistra je hanlviý staroslověnský výraz., který byl přijatý do češtiny ze staršího maďarského tanyisztra, novějšího tarisznya,. přesmyk souhlásek z varianty tanyisztra, a to zřejmě z řečtiny – ve významu pytlík na potravu pro koně.

Německý Tornister, z toho č. tornista i zkráceně torna, se má za přejaté z češtiny nebo přímo z maďarštiny. Tanister se užíval asi do 17. st., novější tornister pak od st. 18.