KlárkaT

Kde se vzalo slovo soudruh?

Nedávno jsem četla knížku Balady a romance od Nerudy a v jedné baladě mě zaskočilo slovo soudruh. Sice pochybuju, že to má stejný význam jako za komunismu. Odkud to slovo vlastně pochází?

Nejlepší odpověď
annas

Soudruh, soudružec (starší tvar) = druh, společník, druh rovného stavu.

Výraz uvádí Kottův Česko-německý slovník z 19. století.

Slovo druh je staročeské = drug. Předpona sou-vyjadřuje jaký vztah sounáležitosti, = spoludruh. .
.
V komunistickém a levicovém socialistickém prostředí) oslovení člena členem Později oslovení nejen pro straníka, ale mnohde obecně. .

Staročeský a Kottův slovník.

Další odpovědi
Damiana

Jak píší kolegové. Není to komunistické slovo, jen se jim zalíbilo. Jako třeba Hitlerovi kdysi svastika.
Tady máš odkaz:-)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­druh

Drap

Neznám vznik. Používal také třeba J. London. ve smyslu druh, společník

anonym

Původně mělo slovo soudruh význam jako společník, pak si to osvojili komunisté.

led

Soudruh i kamarát v straníckom oslovení je vlastne vyjadrenie svojho spoločného politického názoru. Prevzalo sa to z dôvodu zvýraznenia priateľského vzťahu (aj keď o skutočné priateľstvo, ako ho my chápeme, určite nešlo) z už stáročia používaných výrazov priateľstva.
…„a soudruzi jeli dál“… Poslední Mohykán od Jamese Fenimora Coopera 1895

Do Európy toto oslovenie ako stranícke sa dostalo vďaka bolševickému hnutiu v Rusku.

Tovarišč
Z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tovarišč alebo tovarisch ( rusky : Товарищ , IPA: [tɐvar ʲ ɪɕ ː] ( počúvanie ) , zo starého Turkic ´tavar ishchi´ , „obchodník“ ruské slovo znamená súdruh , priateľ, kolega, alebo spojenec. V predrevolučnom Rusku (1802–1917) tiež oslovenie úradníka asistentom.

# RquoteTowarzysz # , kavaleristov v poľskej armáde od 16. storočia

anonym

I Ježíš Kristus nazýval své apoštoly soudruhy, to znamená, společníky na jeho cestách.