Kde se vzalo slovo „běda“?

Od čeho je odvozené slovo běda? Nebo jak vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Upřesňují původ stč. citoslovce, dnes citoslovce i částice – dle kontextu.

Základem není sloveso bědovati, ale naopak sloveso je odvozené od podst. jména bieda, běda.

Je to již stsl. slovo – citoslovce bieda, (wehe), později běda. Základem je podst. jména bieda, z něhož vznklo „pokleslé“ citoslovce.

Význam zle, špatně, vyjadřuje žal, bolest, zoufalství.

Základy etymologie a v. v.

Další odpovědi
quentos

podle mého skromného názoru pochází od slovesa „bědovat“ (tj. zoufat si, naříkat) a to zase z podst. jm. „bída“ (2. pád mn. č. tohoto podst. jm. je „[několik] běd“ a odsud už je k tomu jen krůček).

anonym

Tak to vůbec netuším.Bědovat je lamentovat,lkát,na­říkat.Běda se dá nahradit třeba -zle bude,nebo se povede tomu..!No, mně nepřijde,že by to bylo odvozené,ale má to úplně jiný význam.Přitom se to tak nabízí.

anonym

Teď vidím odpověď quentose.To asi fakt bude z bídy!Zle se ti povede,jak si myslím já,to znamená,že bude bída.A několik běd?Tak se to -a- asi nějak přidalo.

quentos

no evidentně není, jsem se splet :{)>

anonym

Ještě,že tu máme Kerberus,já nemohla kvůli tomu slovu ani usnout po noční.Díky,Ker­berus!